ششمین جلسه زندگی هوشمندانه با حضور دکتر خورشید وسکویی، مشاور رئیس دانشگاه در امور زنان، دکتر احسان مقیمی، مدیر امور ایثارگران و بیش از۴۰ شرکت‌کننده برگزار شد.

مدیر امور ایثارگران در ششمین جلسه دوره زندگی هوشمندانه گفت :سردار سلیمانی به حول و قوهٔ الهی الگو و سرمشق همه آزادگان و مسلمانان و بویژه جوانان خواهد بود.
به گزارش روابط عمومی دفتر امور ایثارگران، دراین نشست که سه‌شنبه ۱۷ دی ۹۸ در سالن اجتماعات معاونت غذا و دارو برگزار شد، مدیر امور ایثارگران ضمن خیرمقدم به حاضرین شهادت سردار بزرگ و پرافتخار اسلام سردار سلیمانی را تبریک وتسلیت گفت وی تاکید کرد شهید سلیمانی نمونهٔ برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همهٔ عمر خود را به جهاد در راه خداسپری کرد. ونمی توان پاداش کمتر از شهادت برای او انتظار داشت. به حول و قوهٔ الهی او الگو و سرمشق همه آزادگان و مسلمانان و بویژه جوانان خواهد بود.
مدیر امور ایثارگران در این جلسه از همکاری واحدهای مختلف دانشگاه ازجمله معاونت فرهنگی، معاونت غذا و دارو، معاونت توسعه، دفتر امور زنان، کمیته فرهنگی و اطلاع‌رسانی دفتر امور ایثارگران و مرکز آموزش ضمن خدمت در برگزاری این دوره قدرانی و تشکر کرد.
در ادامه دکتر تهرانی متخصص زنان در مورد ویروس HPV و راههای انتقال این ویروس به دلیل تغییرات وسیع اجتماعی و تغییر الگوها وافزایش آن توضیحاتی ارایه داد.
وی گفت: تغییرات اجتماعی چیزی است که در جامعه رخ می دهد و باید از آن مطلع بود و حداقل پیشگیری از بروز این بیماری است .این ویروس می تواند از خطرناک ترین ویروس ها به شمار آید که سلامت انسان را تهدید نماید و مستقیما روی اندام های جنسی بطور قطع می تواند تا ثیر گذار باشد .
دکتر تهرانی گفت: ۸۰ درصد راه انتقال این بیماری به دنبال تماس جنسی است. مسائلی مانند رفتن به استخر تاثیر چندانی در ابتلا به این بیماری ندارد. این ویروس می تواند عامل سرطان باشد و از طرفی هیچ گونه علامتی در بدن ندارد.
وی در ادامه اظهار داشت: این بیماری دربین زنا ن بیشترین بیماری ایجاد می کند و برای پیشگیری می توان از تست پاپ اسمیرجهت جلوگیری از این بیماری اقدام کرد .
این متخصص زنان افزود: این ویروس به دو دسته تقسیم می شود. گروه اول که شامل انواع ویروس HPV کم خطر مانند سروتیپ های ۶ و ۱۱ که عامل زگیل تناسلی خوش خیم است و به سمت سرطانی شدن پیشرفت نمی کند و مبتلایان معمولاً بهبود می یابند. این گروه از ویروس، مسئول حدود ۹۰ درصد موارد زگیل تناسلی در مردان و زنان به شمار می آید .
گروه دوم، شامل انواع پرخطر ویروس HPV شامل سروتیپ های ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۴۵ است که در ابتدا ضایعاتی شبیه خال ایجاد می کند و در صورت عدم درمان به تدریج تغییر ماهیت می دهد و باعث ایجاد بدخیمی می شود که بین انواع پر خطر ویروس HPV سروتیپ ۱۶ شیوع بیش تری داشته است.

در ادامه این کارگاه دکتر فرانک خدا دادی جراح عمومی در مورد کانسر سینه توضیحاتی داد وی گفت: این بیماری در ابتدا علامتی ندارد هر اندازه این بیماری زودتر تشخیص داده، قاعدتا درمان آن آسان‌تر و میزان موفقیت آن بیشتر خواهد بود.
این جراح در ادامه افزود: جهت تشخیص زودرس ماموگرافی قبل از چهل سالگی توصیه می شود یعنی بهترین زمان از سن ۲۵ سالگی توصیه به مامو گرافی می شود.
وی افزود: از مهم‌ترین ریسک فاکتورهای ابتلاء به سرطان سینه می‌توان به موارد سابقه خانوادگی مثبت، قاعدگی زودهنگام، نازایی،دیابت بالا و قرص های ضد بارداری و شبکار ی های طولانی نام برد.
دکتر خدا دادی اظهار داشت : سرطان سینه در برخی موارد نشانه‌ها و علائم خاصی به همراه دارد که مهمترین آن احساس شدید خستگی است با وجود استراحت و خواب به میزان کافی هم این علاتم برطرف نمی‌شود.
توصیه های مهم این جراح برای پیشگیری از سرطان سینه می توان به: کاهش وزن اضافی، روی آوردن به رژیم غذایی سالم سرشار از میوه ها، سبزیجات، ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها (مانند رژیم غذایی مدیترانه ای)، عدم مصرف الکل و نکشیدن سیگار و محدود کردن یا عدم استفاده از درمان جایگزین هورمونی (HRT)، است
در ادامه این کارگاه زهرا حسینی تبار به موضوع اصلاح سبک زندگی ایرانی و اسلامی پرداخت و گفت: عوامل متعددی در شکل گیری الگوی مصرف در هر جامعه ای دخالت دارد که مهم ترین آنهاسلامت جسم و روان است.
وی گفت: یکی از مباحث بسیار مهمی که در سال های اخیر توسط رهبرمعظم انقلاب به عنوان یک موضوع استراتژیک مطرح شد، موضوع «سبک زندگی اسلامی – ایرانی» است که مفهومی بسیار جامع است و حوزه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و… را در بر می گیرد. این بحث از سال ها قبل تحت عناوین مختلف و جنبه هشداری آن تحت عنوان تهاجم و شبیخون فرهنگی به صورت جدی مطرح شده است.
حسینی تباراظهار داشت: طب ایرانی یعنی پایش حتی هروقت سالم هستی پایش کمک می کند که بیمار نشوید وی به ۶ اصل ضروریه که شامل: تغذیه، آب وهوا و استراحت و رزش وهمچنین و خواب وبیداری و امراض نفسانی است اشاره کرد .
دکتر بیات سخنران دیگر این کارگاه به ویژگی های افراد کمال گرا پرداخت و گفت: از جمله خصوصیات این افراد بیشتر جزئیات توجه ویژه دارند و کارها باید به صورت صد در صد انجام شود و در کنار آن یک سری توقعات غیر منطقی دارند و بشدت افراطی هستند و تله های بی اعتمادی در این ها خیلی زیاد است.
وی در جای دیگری به ویژگی های افراد موفقیت مدار هم اشاره کرد و افزود: اینها اهدافی که انتخاب می کنند قابل دست یابی هستند و برای خودشان احترام قائل هستند.
دیگر سخنران این جلسه مشاور رئیس دانشگاه در امور زنان بود وی گفت: اگر قرار است به بزرگانی همچون سردار سلیمانی اقتدا کنیم باید تلاش کنیم و شهدا را هیچ وقت فراموش نکینم و ادامه دهنده را شهدا باشیم هر جائی که هستیم منشا خیر باشیم از لحظه لحظهٔ عمرمان برای خدمت استفاده کنیم.

mahdavifar

Next Post

کنترل از راه دور چشمی

ی ژانویه 12 , 2020
سیستم کنترلی تحت وب وجود دارد که از طریق آن می توانیم با چشممان تلوزیون را کنترل کنیم. دستگاه Xfinity x1 برای کمک به معلولین حرکتی و افراد کم توان برنامه ریزی شده. این سیستم با دستگاه ستاپ باکس comcast و سایر نرم افزار هایی که قادر به درک حرکات […]

آمار بازدید

وب ساز : منصور سرلک
Call Now Buttonمشاوره تلفنی کرونا