پاسخ سازمان جهانی بهداشت به سوالات پیرامون ویروس کرونا

آیا ویروس کرونا ایرانی جهش یافته تر و مقاومتر از همتای چینی خود است ؟

اولین بار این ویروس در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر وهان چین یافت شد و بعد از آن در کشورهای دیگر جهان از جمله ایران هم پراکنده شد  محققان کانادایی در پژوهش اخیر خود توالی ژنوم این ویروس را منتشر کردند.

آنها توالی ژنومی ویروس ها را از کشور های مختلف جهان موردبررسی قرارداده اند که نمونه کانادایی آن ها یک خانم ۳۵ ساله با سابقه اخیر سفر به ایران ، می باشد خوشبختانه نتایج آنالیز توالی ژنوم نشان میدهد که این ویوس درایران همانند ویروس چینی است البته چهار صدم درصد تفاوت ژنومی دارد که به دلیل تفاوت جزیی در اینترون هاست که اهمیت خاصی ندارد لذا می توان گفت تفاوت آمار مرگ ومیر ایران نست به چین به دلیل تفاوت ژنتیکی ویروس نیست.

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا خوردن خرما موثر است ؟

مصرف خرما نیز با مکانیسم بهبود گردش خون ، تولید انرژی و کاهش آسیب بافت ریه می تواند صدمات ریوی ناشی از عفونتهای مختلف از جمله ویروس کرونا را کاهش دهد هر چند اثر درمانی آن بر بیماری ناشی از کرونا ویروس هنوز به اثبات نرسیده است . بطور غیر مستقیم شواهد نشان داده است که مصرف زیاد زنجبیل و خرما ممکن است برای افراد  مضر باشد .

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا مصرف زنجبیل مفید است ؟

مصرف زنجبیل با بهبود گردش خون وتولید انرژی میتواند صدمات ریوی ناشی از کورونا ویروس را کاهش دهد هرچند اثردرمانی آن بر بیماری ناشی از کرونا هنوز اثبات نشده است .

استفاده از ویتامین C برای پیشگیری از ویروس کرونا مفیداست ؟

تاکنون مدرک معتبری نشان نداده که در آن دوز ویتامین C قادر به خنثی کردن یا ازبین بردن ویروس شده باشد.

استفاده از ویتامین D برای پیشگیری از ویروس کرونا موثراست ؟

با این که  coronavirus و sars هر دو در زمستان بروز بیشتری دارند ودر شرایط آب وهوایی زمستان سطح ویتامین D در افراد در کمترین مقدار خود می باشد با این وجود هنوز شواهدی معتبری مبتنی براین امر وجود ندارد واز لحاظ علمی ثابت نشده است .

غرغره کردن آب نمک چطور؟

هیچگونه شواهد علمی مبتنی برموثر بودن این عمل در بیماری کرونا یافت نشده است .

استفاده از پمادهای چشمی گیاهی جهت درمان و تسکین تب موثر است ؟

هیچگونه شواهد علمی مبتنی برموثر بون این عمل در بیماری کرونا یافت نشده است.

بخار دادن به ماسک و استفاده مجدد از آنها چگونه است ؟

سازمان WHO به شدت انجام چنین عملی ( بخار دادن و استفاده مجدد ماسکها ) را تکذیب کرده است .

آیا داروی مخصوصی برای پیشگیری یا درمان کرونا ویروس وجود دارد ؟

تا به الان خیر آنهایی که آلوده و مبتلا شده اند ، باید تحت مراقبت های مناسب و ویژه باشند تا علایم از بین بروند و درمان شوند و آنهایی که بیماری شدیدی دارند باید مراقبت های حمایتی بهینه شده دریافت کنند. برخی درمان های خاص در حال تحقیق و برسی هستند و بواسطه آزمایش های کلینیکی تست خواهند شد. سازمان بهداشت جهانی از این تلاش ها حمایت میکند وبه آنها در سرعت بخشیدن عملیات کمک می کند.

آیا آنتی بیوتیک ها در پیشگیری یا درمان این ویروس موثرند؟

خیر آنتی بیوتیک ها تنها در برابر باکتری ها کار آمدند آنتی بیوتیک نمی تواند در پیشگیری یا درمان کرونا موثر باشد . البته در صورت بستری شدن در اثر آلودگی به کرونا ویروس ، شاید آنتی بیوتیک تجویز شود چون امکان عفونت ثانویه وجود دارد .

آیا این ویروس تنها بزرگسالان را تحت تاثیر قرار میدهدویاکودکان و افرادجوان هم مستعد ابتلا هستند ؟

این ویروس همه سنین را هدف قرار می دهد البته بزرگسالان و کسانیکه دارای بیماری زمینه ای مثل دیابت ، بیماری قلبی ، آسم ، بانوان باردار ، کسانیکه به هر دلیل سیستم ایمنی شان ضعیف است ، آنهایی که کورتن مصرف می کنند ، شیمی درمانی میشوند و … بیشتر آسیب پذیر هستند . سازمان بهداشت جهانی به افراد در هر سنی توصیه می کند قدمی برای محافظت از خود در برابر این ویروس بر دارند مثلا از بهداشت دست ها وبهداشت تنفسی تبعیت کنند .

آیا مصرف موضعی روغن کنجد می تواند سدی در برابر ورود کرونا به بدن شود ؟

خیر این روغن نمی تواند کرونا را بکشد البته برخی موادشیمیایی ضدعفونی کننده مثل کلر ، فید کننده ، اتانول ۷۵٪ پر استیک اسید و کلرو فورم می توانند این ویروس را از روی سطوح نابود کنند . حواستان باشد بر روی پوست مصرف نشود واز گرفتن جلوی بینی خودداری شود.

آیا خوردن سیر در پیشگیری از کرونا موثراست ؟

سیر با اینکه خاصیت ضدعفونی کنند و میکروب کشی دارد ، اما شواهدی مبتنی براینکه بتواند در مقابل کرونا از بدن محافظت کند ، در دست نیست .

آیا شستشوی مرتب بینی با آب نمک می تواند از آلودگی به کرونا جلوگیری کند ؟

خیر ، این کار تنها اندکی می تواند در تسریع بهبود سرماخوردگی رایج موثر باشد.

آیا واکسن علیه پنومونی ( ذات الریه ) می توند در برابر کرونا از  ما محافظت کند؟

خیر واکسن هایی مثل واکسن هموفیلوس آنفولوانزا نوع بی(Hib) و پنوموکوک هیچ مصونیتی دربرابرکرونا ایجاد نمی کنند این ویروس بسیارجدید و متفاوت است و واکسن خاص خود را می طلبد دانشمندان در تلاش برای ایجاد واکسنی علیه این ویروس هستند هر چند واکسن های نامبرده موثر نیستند ،اما به شدت واکسینه کردن علیه بیماری های تنفسی پیشنهاد می شود که می تواند سلامتی تان را ارتقا بخشد.

آیا حیوانات خانگی سهمی در برابر انتشار کرونا دارند ؟

در حال حاضر هیچ مدرکی دال بر اینکه حیوانات خانگی مثل سگ یا گربه آلوده به کرونا شوند ، در دسترس نیست . هرچند بهتر است پس از تماس با آنها دست هایتان را با آب و صابون بشورید ( اینکار هم چنین می تواند از ابتلا به باکتری های متعددی مثل E.coil و سالمونلا که می توانند از حیوان به انسان منتقل شود ، جلوگیری کند )

آیا دریافت نامه یا بسته از چین ( یا شهرهای آلوده ) بی خطر است ؟

بله ایمن و بی خطر است . طبق بررسی های انجام شده کرونا نمی تواند به مدت طولانی روی اشیایی مثل بسته یا نامه زنده بماند.

آیا اسپری کردن الکل یا کلر در سطح بدن برای کشتن این ویروس موثر است ؟

خیر این کار تاثیری در ویروس هایی که وارد بدن شده اند ندارد. حتی اسپری الکل یا کلر برای لباس ها و سطوح غشایی بدن (مثل چشم و دهان و … ) مضر است . حایز اهمیت است که هم کلر هم الکل می تواند در ضد عفونی کردن سطوح موثر باشند (البته با رعایت اصول و توصیه ها )

اسکنر های حرارتی ( به نوعی تب سنج ) چقدر می توانند در تشخیص افراد به کرونا موثر باشد ؟

این اسکنر ها در تشخیص افرادی که تب دارند ، موثر عمل می کند . اما نمی توانند کسانی که آلوده به ویروس کرونا هستند و هنوز علایم حرارتی مثل تب را ندارند ، تشخیص دهند چون ۲ الی ۱۰ روز طول می کشد تا علایم این بیماری ظاهر شوند ( دوره کمون )

آیا دستگاه خشک کن حرارتی دست ، می تواند در نابودی و کشتن کرونا موثر باشد ؟

خیر تاثیری ندارد . برای حفاظت از خود در برابر این ویروس باید بطور مرتب دست هایتان را با الکل ضدعفونی کنید یا با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه بشویید. پس از تمیز کردن دست ها ، باید با دستمال کاغذی یا خشک کن حرارتی اقدام به خشک کردن آنها بکنید .

 

وزن مولکول کرونا سنگینه و بنابراین اگر در هوا باشد ، تمایل دارد روی سطوح بنشیند مگر اینکه عامل پرتابه ای ( سرفه یا عطسه ) آن را تا یک ونیم متر در هوا پیش ببرد ، در محیط کار یا زمانی که فاصله کمتر از این مقدار با کسی دارید استفاده از ماسک توصیه می شود .

سطوح مخصوصا فلزی و نیز رطوبت و دمای ۲۶ -۲۷ درجه مورد علاقه کرونا هست و صابون بهترین قاتل اون هست چونکه سطح ویروس از لیپید یا همون چربی است.

 

 

منبع : گروه اپیدمیولوژی دانشگاه  شهید بهشتی

mahdavifar

Next Post

ولادت حضرت علی (ع) گرامی باد

ش مارس 7 , 2020
    امشب، پدرِ عدالت می آید … امشب در آسمان غوغاست و فرشتگان بین زمین و آسمان در رفت و آمد و فضا، آغشته به عطر بهشتی، گلهای سرخ محمدی. امشب زمین به آسمان چسبیده، یکی شده، همه جا غرق نور و صفاست و مرکز نور از عرش به […]

آمار بازدید

وب ساز : منصور سرلک
Call Now Buttonمشاوره تلفنی کرونا