توصیه هایی برای افراد مبتلا به «وسواس» در بحران کرونا

 

با شیوع ویروس جدیدکرونا، اغلب افراد اضطراب را تجربه می‌کنند و این مختص افراد مبتلابه وسواس نیست؛ اما مبتلایان به وسواس ممکن است، واکنش شدیدتر و یا اضطراب بیشتری را تجربه کنند.

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت دراین‌باره، گفت: اگر کسی چنین شرایطی دارد باید بداند او تنها نیست. طبیعی است که همه میزانی از اضطراب را داشته باشیم. به خود بگویید «من ممکن است اضطراب زیادی داشته باشم و در این شرایط طبیعی است» یا «واقعاً شرایط سختی برای همه ما است».

وی بیان داشت: در این شرایط کارهای توصیه‌شده را انجام دهید نه بیشتر نه کمتر و سعی کنید به افکار وسواسی توجه نکنید. وقتی به توصیه‌های ارائه‌شده عمل کردید به خود بگویید «کافی است». اگر فکرهایی دارید مانند اینکه «آیا درست انجام دادم؟»، «مدت شستن دستم کافی بود؟» سعی کنید آن‌ها را کنار بگذارید.

معاون دفتر سلامت روان وزارت بهداشت گفت: میزان خطر را بیش ازآنچه هست تخمین نزنید. درست است ابتلا به ویروس کرونا نگران‌کننده است، اما تعداد زیادی از افراد مبتلا علائم خفیف و متوسط دارند.

وی گفت: سعی کنید روی موضوع کرونا و نگرانی‌های آن کمتر تمرکز کنید و سعی کنید خودتان را باکارهای دیگری سرگرم کنید. به «اکنون» و «اینجا» تمرکز کنید. در حال حاضر و اینجا همه‌چیز برای من مناسب است. دائم فکر نکنید چه اتفاقی در آینده خواهد افتاد؟

وی تصریح کرد: سعی کنید عدم قطعیت را بپذیرید. اضطراب ریشه در عدم تحمل ابهام دارد. شما ویروس را نمی‌بینید و نمی‌توانید صد درصد مطمئن شوید همه‌چیز امن است. به‌هرحال ما همه‌چیز را نمی‌توانیم کنترل کنیم.

وی با اشاره به این‌که در صورت آزاردهنده بودن علائم و ادامه‌دار بودن آن، اگر باوجود به‌کارگیری روش‌های خود مراقبتی نتوانستید عملکرد روزمره خود را حفظ کنید با پزشک، روانشناس یا روان‌پزشک مشورت کنید، گفت: در حال حاضر بسیاری از خدمات درمانی به‌صورت آنلاین و تلفنی ارائه می‌شوند.

 

mahdavifar

Next Post

چند نکته مهم برای پاکسازی لباس ها از ویروس کرونا

ش آوریل 18 , 2020
با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در کل کشور، احتمال آلوده بودن تمام سطوح اماکن عمومی بسیار بالا بوده و ممکن است فرد با لمس این سطوح یا تماس با آن ها، این ویروس را با خود حمل کند. یکی از راه های انتقال ویروس کرونا به داخل خانه، […]

آمار بازدید

وب ساز : منصور سرلک
Call Now Buttonمشاوره تلفنی کرونا