افکار منفی به بروز زوال عقل کمک می‌کند

 

آیا شما انسان بدبینی هستید؟ یعنی همیشه نیمه خالی لیوان را نگاه می‌کنید؟ این موضوع اصلا برای مغز خوب نیست.

 

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان یک مطالعه جدید نشان داد که همیشه منفی فکر کردن در زندگی باعث کاهش قوه شناخت و تولید بیشتر دو پروتئین مضر و اصلی که منجر به ابتلا به بیماری آلزایمر می‌شود.

 

ناتالی مارتانت، روانپزشک و پژوهشگر ارشد بخش بهداشت روان در دانشگاه لندن، در بیانیه‌ای گفت: ما به این نتیجه رسیده‌ایم که در بیشتر اوقات منفی فکر کردن ممکن است عامل خطری برای ابتلا به زوال عقلی باشد.

 

سعی کنید همیشه خوشحال باشید

 

رفتار‌هایی مانند تفکر منفی داشتن نسبت به اتفاقات گذشته و نگرانی از آینده در بیش از ۳۵۰ فرد در سن بالای ۵۵ سال، طی یک دوره دو ساله مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت.

حدود یک سوم از این شرکت‌کنندگان تحت آزمایش اسکن مغز PET (توموگرافی انتشار پوزیترون) قرار گرفتند که به منظور اندازه‌گیری رسوبات تائو و بتا آمیلوئید در مغز آن‌ها انجام شد، این دو رسوبات همان دو پروتئینی است که باعث بیماری آلزایمر که رایج‌ترین نوع زوال عقل است، می‌شوند.

 

ارتباط افسردگی با زوال عقلی

 

اما رسوبات تائو و آمیلوئید در افراد افسرده و مضطرب افزایش نیافته بود، بنابراین این محققان نسبت به این موضوع شک کردند تفکر منفی داشتن ممکن است دلیل اصلی افسردگی و اضطراب در بیماران آلزایمر باشد.

این روانپزشک دانشگاه لندن درباره این موضوع گفت: در کنار مطالعات دیگر که افسردگی و اضطراب مرتبط با خطر زوال عقل می‌دانست، انتظار می‌رفت منفی فکر کردن در مدت زمان طولانی باعث افزایش خطر زوال عقلی شود.

اما اسکن‌ها نشان داد افرادی که بیشتر وقت خود را به منفی فکر کردن می‌گذرانند، در طی یک دوره چهار ساله نسبت به افرادی که بدبین نبوده‌اند، تائو و بتا آمیلوئید بیشتری در آنها رسوب کرده و دارای حافظه بدتر و کاهش توانایی قوه شناختی هستند.

همچنین این مطالعه میزان اضطراب و افسردگی را مورد آزمایش قرار داد و نشان داد که قوه شناختی در این افراد بیشتر ضعیف شده است.

 

ارتباط میان بدبین بودن و آلزایمر

 

دکتر ریچارد آیزاکسون، متخصص مغز و اعصاب و بنیانگذار کلینیک پیشگیری از آلزایمر در نیویورک، گفت: این اولین مطالعه‌ای است که نشان می‌دهد رابطه بیولوژیکی بین بدبین بودن و بیماری آلزایمر وجود دارد.

او ادامه داد: این مطالعه به پزشکان روش دقیق‌تری برای تشخیص خطرات احتمالی ابتلا به بیماری آلزایمر ارائه داد.

این متخصص مغز و اعصاب افزود: بسیاری از افراد از تأثیر مستقیم خطر همیشه منفی فکر کردن و بد بین بودن بر روی مغز آگاه نیستند؛ همچنین باید تحقیقاتی بیشتری انجام شود تا ارتباط این موضوع را با افزایش سن مشخص کند.

به گفته او این مطالعه به این دلیل حائز اهمیت است که نحوه مراقبت از بیماران مبتلا به آلزایمر را تغییر می‌دهد و همچنین از ابتلای بسیاری از افراد به این بیماری جلوگیری می‌کند.

فیونا کاراگر رئیس ارشد سیاست و مسئول تحقیق در انجمن آلزایمر در لندن، تأکید کرد: منفی فکر کردن در یک مدت کوتاه نمی‌تواند منجر به ابتلا به بیماری آلزایمر شود.

او افزود: برای بررسی دقیق این موضوع نیاز به تحقیقات بیشتری داریم، افرادی که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند به آلزایمر مبتلا بودند، به همین دلیل باید این آزمایش را بر روی عموم مردم بررسی کنیم.

محققان پیشنهاد می‌کنند که شیوه‌های آموزش ذهنی ممکن است در کاهش افکار منفی به موثر باشد.

به گفته دکتر گائل چتلت افکار ما می‌توانند تأثیر بیولوژیکی بر سلامت جسمی ما داشته باشند که این امر می‌تواند مثبت یا منفی باشد.

او افزود: مراقبت از سلامت روانی بسیار اهمیت دارد و باید به یک اولویت اصلی بهداشت عمومی تبدیل شود، زیرا نه تنها در کوتاه مدت برای سلامتی و رفاه افراد مهم است بلکه می‌تواند باعث کاهش خطرات ناشی از زوال عقلی شود.

 

 

افکار مثبت، خطر ابتلا به سکته را کاهش می‌دهد

 

براساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۹، افرادی که از نگاه مثبتی به زندگی دارند نسبت به افراد بدبین کمتر به بیماری‌های قلبی و عروقی مبتلا می‌شوند.

در حقیقت، هر چه فرد مثبت‌تر فکر کند از حملات قلبی، سکته مغزی و مرگ محافظت می‌شود و تأثیر مثبت فکر کردن فقط برای روی قلب نیست بلکه بر همه عضو‌های بدن تأثیر می‌گذارد.

تحقیقات قبلی نشان داد که خوش بینی و سایر خصوصیات مثبت مانند داشتن رژیم غذایی سالم و رفتار‌های ورزشی، ارتباط مستقیمی با داشتن سیستم ایمنی قوی‌تر و عملکرد بهتر ریه‌ها دارد.

دکتر آلن روزانسکی، استاد پزشکی در دانشکده پزشکی ایچان واقع در کوه سینا، درباره تأثیر خوش بینی بر سلامتی، گفت: خوش بینان اقدامات بهداشتی را بیشتر رعایت می‌کنند، آنها به احتمال زیاد ورزش می‌کنند، رژیم‌های غذایی بهتری دارند و کمتر سیگار می‌کشند.

روزانسکی افزود: افراد خوش بین مهارت بهتری در مقابله با مشکلات را دارند و می‌تواند مشکلات را بهتر حل کنند.

 

چگونه فردی خوش بین باشیم؟

 

شما باید این موضوع را بدانید که هر کسی در زندگی خود فراز و نشیب‌هایی دارد و باید در روز‌هایی که ناراحت هستید و مشکلی برای‌تان پیش آمده آرامش خود را حفظ کنید و نیمه پر لیوان را ببینید.

با پاسخ دادن به یک سری سوالات با عنوان آزمایش جهت‌گیری زندگی می‌توانید مشخص کنید که شما جزو کدام دسته هستید، افراد خوش بین یا بدبین، کسانی که نیمه پر لیوان را می‌بینند یا نیمه خالی لیوان را.

این آزمایش شامل جمله‌هایی از قبیل «من معتقدم به این ایده که …» و «اگر مشکلی برای من پیش بیاید…» است.

پاسخ‌ها مانند هر تست روانشناسی دیگری شامل بسیار مخالف تا بسیار موافق است و نتایج این آزمون تعیین می‌کند که شما فردی خوش‌بین یا بدبین هستید.

با توجه به ارزیابی مطالعات موجود یکی از موثرترین راه‌های افزایش خوش‌بینی روشی است که در آن تصور کنید که در آینده به همه اهداف خود رسیده‌اید و همه مشکلات شما حل شده است.

روش دیگر برای خوش بین شدن قدردانی است، در این روش هر روز چند دقیقه وقت بگذارید تا چند جمله شکرگزاری و تجربیات مثبت خود را بنویسید، این کار می‌تواند باعث افزایش خوش بینی شما به مسائل زندگی‌تان شود.

 

گفتنی است این درمان‌ها همان اصولی است که برای درمان افسردگی بسیار موثر بوده است.

 

 

 

mahdavifar

Next Post

میلاد بانوی مهر و وفا، مظهر جود و سخا، حضرت معصومه علیهاالسلام و روز دختر  گرامی باد

س ژوئن 23 , 2020
معصومه …   معصومه تفسیر معصومیت است که روزگارى در مدینه طلوع کرد، معصومه اقامت غربت است در روزگار غربت نگاه‌ها، معصومه تفسیر بلند تبعیت است از ولایت.   معصومه نگاه سبزى است که از معصومیت سرچشمه می‌گیرد، معصومه، روزگار دلدادگى است و از غربت به قربت رسیدن.   معصومه […]

آمار بازدید

وب ساز : منصور سرلک
Call Now Buttonمشاوره تلفنی کرونا