۵ مسیر ریلی عجیب جهان را بشناسید

 

راه آهن بسیار تاریخی‌تر از آن است که مردم فکر کنند. اولین شواهد شناخته شده از سوی ما، مسیر ۶ کیلومتری واگن باریک دیالکوس است که برای حمل و نقل قایق ها در یونان باستان در قرن ششم قبل از میلاد طراحی شده است. راه آهن مدرن‌تر برای نخسستین بار در اوایل قرن ۱۹ آغاز به کار کرد و به یک روش اساسی حمل و نقل در سراسر جهان تبدیل شد. در میان این مسیرهای ریلی برخی عجیب و خاص هستند، ۵ قطار و مسیر ریلی عجیب را با هم بشناسیم.

 

مسیر ریلی چونگ کینگ در چین

یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان چونگ کینگ و به طور حتم یکی از پرجمعیت‌ترین کشورها روی زمین چین است. معماران و برنامه‌ریزان شهر هنگام ساخت یک مونوریل مشکل منحصر به فردی داشتند. در مسیر قطار یک مجتمع ۱۹ طبقه وجود داشت. آنها فقط دو راه برای حمل و نقل ریلی داشتند. یا باید کل بلوک را خراب می‌کردند یا مجبور به حذف دو طبقه از مجتمع بودند تا بتوانند از فضا ایجاد شده برای ساخت تونل اختصاصی استفاده کنند. حدود ۱۵ سال از  ایجاد تونل می‌گذرد و مقامات شهر هنوز هم معتقدند که آنها راه صحیحی را انتخاب کرده‌اند. این قطار به معنای واقعی کلمه مستقیم از بلوک ساختمان‌های آپارتمانی عبور می‌کند.

 

مسیر ریلی هانوی در ویتنام

با دیدن این مسیر قطار عجیب در هانوی ویتنام یک کلمه به ذهن می‌آید، تنگنا. یکی از مهم‌ترین دغدغه های توسعه و برنامه‌ریزی هر سیستم ریلی در جهان ایمنی است. نه فقط برای مسیرها، سهامداران یا مسافرها بلکه برای افراد غیر مسافر که در حاشیه مسیر ریلی قرار دارند. نمونه‌ای از این امر می‌تواند حصارکشی در اطراف پل‌ها باشد. این قطار عجیب در هانوی چنین اقدامات ایمنی را رها کرده یا کاملاً نادیده گرفته است. همانطور که پیدا است این خط قطار مستقیماً در وسط یک خیابان باریک با بازار دستفروشان پر ازدحام حرکت می‌کند. شرایط به شکل است که هر زمان قطاری به محل نزدیک می‌شود، فعالیت در خیابان تا زمان عبور قطار متوقف می‌شود. گاهی رفت و آمد قطارها به قدری زیاد می‌شود که مردم تقریبا قطارها را نادیده می‌گیرند و فعالیت خود را ادامه می‌دهند. امروزه این مسیر به یک محل گردشگری تبدیل شده است و گردشگران بسیاری از سراسر دنیا برای دیدن این جاذبه و گرفتن عکس به آنجا می‌روند.

 

قطار فرودگاه گیسبورن در نیوزلند

شاید فکر کنیم که عبور قطار از میان یه خیابان شلوغ اتفاق عجیبی باشد اما عجیب‌تر از آن، عبور یک قطار از مسیر باند فرودگاه است. در ساحل شرقی جزیره شمالی نیوزلند فرودگاه گیسبورن واقع شده است. این یک فرودگاه کوچک با ۱۶۰ هکتار مساحت است. این یک اتفاق باورنکردنی است ولی واقعیت این است که قطارها از وصل یک باند پرواز عبور می‌کنند. تمامی قطارها در سراسر دنیا برای ادامه سفر خود مجبور نیستند از مراکز کنترل هوایی مجوز بگیرند، اما خط ریلی گیسبورن – شمال شمال پالمرسون این کار را انجام می‌دهد. فرودگاه فقط بین ساعت ۶:۳۰ صبح و ۸:۳۰ بعدازظهر فعالیت می‌کند و در خارج از این زمان، قطارها می‌توانند طبق شرایط فرودگاه تردد کنند.

 

مسیر ریلی بروسیو در سوئیس

یکی از مشهورترین قطارها در کل دنیا، اورینت اکسپرس است. اما پهنه اروپا خط راه آهن دیگری هم دارد که به خاطر شکل عجیب و غریب مارپیچی آن شناخته شده است. راه آهن بروسیو ویداکت در منطقه کانتون در سوئیس، یک پیاده‌رو مارپیچی است که در اواخر قرن گذشته ساخته شد تا قطارها بتوانند با طی کردن مسافتی کوتاه، ارتفاع را کاهش دهند. این سازه ۱۱۰ متری دارای شعاع افقی انحنای ۷۰ متر و شیب طولی ۷ درصد است.

 

ایستگاه دنتون در منچستر

دنتون فلایر به دلیل خدمات منحصر به فردی که به مسافرانش ارائه می‌دهد، شهرت دارد. دنتون در بین ایستگاه‌های Stalybridge و Stockport واقع شده است. این تنها قطاری است که در صورت داشتن تنها یک مسافر، آماده سرویس‌دهی به اوست. شروع خدمت‌رسانی به مسافران هر صبح جمعه، ساعت ۱۰:۱۵ به وقت محلی انجام می‌شود و زمان مسافرت در کل خط تقریبا ۱۷۰ ساعت است.

 

منبع ایرنا

 

 

mahdavifar

Next Post

به راحتی در خانه صابون طبیعی بسازیم

د جولای 20 , 2020
  اگر به دنبال جایگزین کردن صابون‌های طبیعی با نمونه‌های فروشگاهی آن که پر از مواد مضر برای پوست شما هستند، در خانه دست به کار شوید.   تهیه صابون در خانه یک مهارت لذت بخش برای اوقات فراغت است. تهیه صابون اصلا شبیه به آنچه فکر می‌کنید دشوار نیست […]

مطالب داغ

آمار بازدید

وب ساز : منصور سرلک
Call Now Buttonمشاوره تلفنی کرونا