روانشناسی رنگ بنفش و اسراری جالب درباره آن


هر رنگی برای خود یک روانشناسی خاص دارد و معنا و مفهوم خاصی را هم به مخاطبان خود منتقل می‌کند.

به گزارش خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، روانشناسی رنگ یکی از موضوع های بسیار مهم است که برخی از حقایق ویژگی‌های شخصیتی افراد را بیان می‌کند.
روانشناسی رنگ نشان می‌دهد که رنگ‌ها می‌توانند تاثیر زیادی بر روحیه و حتی رفتار‌های ما داشته باشند و ظاهرا، هر رنگ تأثیر خاص خود را دارد، امّا احساسی که هر رنگ ایجاد می‌کند، می‌تواند بر اساس تجربه و فرهنگ متفاوت باشد و بنفش یکی از رنگ‌هایی است که می‌تواند باعث احساسات، عواطف و ارتباطات متفاوت شود.

رنگ بنفش چه حسی را در شما ایجاد می‌کند؟
مردم اغلب این رنگ را مرموز، معنوی و تخیلی توصیف می‌کنند و بنفش رنگی است که به ندرت در طبیعت وجود دارد. بنابراین، به عنوان یک رنگ نادر و جذاب شناخته می‌شود، این در حالی است که بنفش به طور طبیعی در طیف مرئی مشاهده می‌شود و در واقع ترکیبی از آبی و قرمز است.
رنگ بفش به طور رایج چه چیزی را در ذهن افراد تداعی می‌کند؟
مانند بسیاری از رنگ‌های دیگر، بنفش از جمله رنگ‌هایی است که احساسات ناشی از آن، اغلب بر انگیخته از ارتباطات فرهنگی است.

بنفش به عنوان رنگ سلطنتی
بنفش نماد سلطنت و ثروت است و در دوران باستان، درست کردن رنگ برای پارچه‌های رنگی، به ویژه برای رنگ‌های خاص اغلب به تلاش و هزینه زیادی احتیاج داشت و از آن جا که رنگ بنفش کمتر در طبیعت مشاهده می‌شود، منابع موردنیاز برای درست کردن این رنگ بسیار سخت‌تر بود و هزینه بیشتری داشت.
دلیل اینکه رنگ بنفش تداعی کننده ثروت و سلطنت بود، این است که غالبا ثروتمندان تنها افرادی بودند که توانایی خرید چنین وسایل گران قیمتی را داشتند.
در طول قرن پانزدهم، شهر تیر در امتداد ساحل فنیقی باستان با خرد کردن پوسته‌های یک حلزون کوچک دریایی، شروع به تولید رنگ بنفش کرد و رنگ حاصل از آن نیز به بنفش تیری معروف شد و شهرت آن به قدری بود که در ایلیاد هومر و ویرجیلِ آئنه ذکر شد که اسکندر بزرگ و پادشاهان مصر نیز لباسی به رنگ بنفش معروف تیری به تن داشتند.
این ارتباط با سلطنت فقط به دوران باستان محدود نمی‌شد و بنفش رنگ انتخابی برای بلیط‌های تاجگذاری ملکه الیزابت دوم در سال ۱۹۵۳ بود.
بنفش همچنین نشان دهنده خرد و معنویت است و ماهیت نادر و مرموز آن شاید باعث شود که به نظر برسد این رنگ با چیز‌های ناشناخته، فوق طبیعی و الهی مرتبط است.
در نوشتن، گاهی اوقات از عبارت ” نثر بنفش ” برای توصیف نوشته‌ای استفاده می‌شود که نشان دهد آن متن دارای دروغ‌های بزرگ و اغراق بیش از حد است.

بنفش و ویژگی‌های منحصر به فردش
از نظر بصری، بنفش یکی از سخت‌ترین رنگ‌ها برای تشخیص است و همچنین این رنگ دارای قوی‌ترین طول موج الکترومغناطیسی است که فقط چند طول موج از اشعه ایکس و اشعه گاما بالاتر است و به همین دلیل، اغلب در توهمات بینایی مانند توهم تعقیب بنفش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بنفش؛ رنگی نمادین
برخی از کاربرد‌های نمادین رنگ بنفش را در نظر بگیرید. در ایالات متحده، قلب بنفش یکی از بالاترین افتخارات برای شجاعت در خدمت سربازی است، البته باید توجه کرد که پاسخ‌ها به رنگ بنفش می‌تواند به طور قابل توجهی از یک فرد به فرد دیگر متفاوت باشد، امّا بسیاری از افراد احساس می‌کنند که این رنگ، سلطنتی و در عین حال مرموز به نظر می‌رسد.

 

 

 

mahdavifar

Next Post

گفتگو با دکتر سعید ناطقی فرزند معزز شهید ناطقی ورئیس بیمارستان بهارلو

س مارس 9 , 2021
روابط عمومی دفتر امور ایثار گران دانشگاه به مناسبت ۲۲ اسفند سالروز بزرگداشت  شهدا و تجدید میثاق با آرمانهای شهیدان  با دکتر سعید ناطقی فرزند معزز شهید ناطقی ورئیس بیمارستان بهارلوبه گفتگوی نشسته است  . فیلم‌های صامت، خاطرات گویا   گاهی وقت‌ها مثل دوره کودکی، روی برف‌های گذشته دنبال ردپای […]

آمار بازدید

وب ساز : منصور سرلک
Call Now Buttonمشاوره تلفنی کرونا