آدرس : خیابان طالقانی نبش غذادارو  -    تلفن تماس : 66475055

 • Cougar

  متن تصویر

 • Lions

  متن تصویر

 • Snowalker

  متن تصویر

 • Howling

  متن تصویر

 • Sunbathing

  متن تصویر

یک لرن مرجع تخخصی وبلاگ نویسان
گفتگو با دکتر محمدرضا منصوری رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران - مصاحبه با ایثارگران - اخبار : ایثارگران دانشگاه علوم پزشکی تهران
اطلاعیه
داوطلبین گرامی لطفا قبل از طرح سوال جدید سوالات موجود در آرشیو سوالات را با دقت مطالعه نمایید زیرا به سوالات تکراری پاسخ داده نمیشود.
مصاحبه با ایثارگران : گفتگو با دکتر محمدرضا منصوری رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران
فرستنده منصور سرلک در تاريخ ۱۳۹۱/۱۲/۲۸ ۸:۱۰:۰۰ (3742 بار خوانده شده)

روابط عمومی دفترامور ایثارگران دانشگاه علوم پزشکی تهران: دکترمنصوری رییس دانشگاه طی مصاحبه‌‌ای با دکتر مقیمی مدیر دفتر ایثارگران دانشگاه،  پیروزی انقلاب اسلامی را مرهون تلاشها و ایثارگریهای رزمندگان، خانواده های معظم شهدا آزادگان دانست.آقای دکتر منصوری از اینکه وقتتان را به ما دادید تشکر می کنم.

 لطفاً خودتان را معرفی نمائید؟

  محمد رضا منصوری در سال 1330 در شهر تهران متولد شدم. پدر و مادرم اهل کاشان هستند.

  دوران ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را در کجا گذراندید؟

 تحصيلات ابتدايي را در دبستان رهنما در شهر تهران به سال 1336 آعاز كرد و تحصيلات متوسطه را در دبيرستان علوي تهران ادامه دادم و در سال 1348 در رشته ریاضی از دبيرستان فارغ التحصيل شدم. تحصيلات دانشگاهی را در سال 1349 در رشته پزشكي دانشكده پزشكي دانشگاه تهران آغاز و در سال 1360 چشم پزشكي و فوق تخصص شبكيه فارغ‌التحصيل شدم.

در سال 1364 موفق به اخذ درجة تخصص در رشتة چشم‌پزشكي از دانشكدة پزشكي دانشگاه تهران شدم. تحصيلات فلوشيپ خود را در رشتة ويتره‌ و رتين در دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي آغاز نمود م ودر سال 1370 به پايان رساندم

به عنوان استاد گروه چشم‌پزشكي در بخش ويتره و رتين بيمارستان فارابي مشغول به كار هستم و همچنین حدود سه ماه است که سرپرستی دانشگاه علوم پزشکی تهران را به عهده دارم.

.

در سوابق اجرايي جناب دکتر منصوری مديريت گروه چشم پزشكي بيمارستان فارابي به مدت 9 سال، معاونت امور دفاعي دانشگاه به مدت 2 سال، معاونت آموزشي دانشكده پزشكي به مدت 1 سال، رياست دانشگاه علوم پزشكي مازندران به مدت 2 سال و رياست بيمارستان فارابي به مدت 10 سال وجود دارد.

چه شد که این رشته را انتخاب کردید؟

دبیرستان را در رشته ریاضی به اتمام رساندم و بنا بر خواست و مشورت با خانواده و دوستانم که در آن زمان کنکور دو مرحله ای شده بود و چون من هم از شاگردان خوب و درس خوان بودم اولین رشته انتخابی ام را پزشکی دانشگاه تهران انتخاب کردم و نه تای بقیه انتخاب رشته ام را از زیر مجموعه رشته های مهندسی  انتخاب کردم که خوشبختانه انتخاب اولم رشته پزشکی بود که قبول شدم و ادامه دادم.

فعالیتهای سیاسی تان را از چه زمانی آغاز کردید؟

راسشتش من به جرات می توانم بگویم که فعالیتهای سیاسی ام را از زمانی که ابتدایی بودم شروع کردم و از آنجایی که درخانواده ای متدین بودم و تا آنجا که یادم است کتابهای درسی در آن زمان عکس شاه، فرح و ولیعهد در اول کتاب بود را پاره می کردم. همچنین در سال پنجم دانشگاه یعنی در سال 1353 به علت فعالیت های سیاسی که داشتم دستگیر و به حبس ابد محکوم شدم. خوشبختانه به لطف خدا و به همت مردم انقلاب اسلامی در بهمن سال 1357 که پیروز شد ما از زندان آزاد شدیم. و در سال 1357 شورای انقلاب اسلامی که مسئولیت اجرایی انقلاب را داشت ادامه تحصیل در دانشگاه را آزاد کردند و من  با شوق و اشتیاق درسم  را در رشته پزشکی ادامه دادم.

من در سال 1350 که جو مبارزه بود در گروه های سازمانی به نام سازمان حزب الله فعالیت داشتم و با ارتباطی که با گروهها داشتیم توانستم کارهای زیادی از آنها یاد بگیرم خوشبختانه تا زمانی که در زندان زیر شکنجه های مختلفی که از سوی ساواک می شدم توانستم طاقت بیاورم و نه سازمان و نه کسی را لو ندادم و از این کار احساس رضایت دارم.

چه شد که به جبهه رفتید؟

در شهریور سال 1359 که انترن بودم با یک گروه پزشکی به جبهه برای مداوای مجروحین و رزمندگان رفتیم و گروه ما که گروه اضطراری نام داشت همه از پزشکان به نام و حاذق دانشگاه علوم پزشکی تهران بودند و زمانی که احتیاج می شد  به ما اطلاع     می دادند و همگی به جبهه می رفیتم.اولین اعزام ما به غرب ایران در سومار و اسلام آباد بود و بعد از آن هم به اهواز رفیتم و کارهای بهداشت و درمان آنجا را هم انجام می دادیم.

بهترین خاطرات دوران دفاع مقدس و دوران اسارت را ذکر نمائید؟

راستش همه زندگی برایم خاطره است چه زمانی که درس می خواندم یا در اسارت بودم و یا در جبهه ها همه خاطرات خوب بودند و یکی از بهترین خاطراتم آزادی خرمشهر است که در آن زمان در درمانگاه کار می کریدم که یک دفعه بوق همه ماشین ها به صدا درآمد و به درمانگاه آمدند و گفتند که خرمشهر آزاد شد که همه ما از خوشحالی نمی دانستیم چکار بکنیم.

و از خاطرات تلخم اینکه در اهواز جوان عرب به نام توفیق الحاوی که جوان بسیار خوبی بود به درمانگاه آمد که الان خاطرم نیست مشکلش چی بود ولی در همان زمان مشکلش حل شد ولی متاسفانه اون جوان در سنگری که ما بودیم دیده بانی می کرد که یک ترکشی به سرش خورد و خون زیادی از سرش رفت که متاسفانه در بین راه شهید شد.

دوستان دوران جنگ و اسارت را نام ببرید و اکنون از وضعیت آنان مطلع هستید؟

بله اکثر هیات علمی‌هایی که در حال حاضر با آن ها همکار هستم در تیم اضطراری بودند . مانند دکتر ظفرقندی، دکتر ارشدی،   دکتر عین الهی، دکتر علی کاظمی، دکتر کاسب، دکتر کریمی ،دکتر یمینی شریف و...

چگونه می توان طرز تفکرایثارگران را به دیگران انتقال داد؟

 همین کاری که الان شما دارید زحمت می کشید یعنی انتقال ایثارگری ها و از خودگذشتگی رزمندگان و خانواده های جانبازان می تواند نقش بسیار مهمی در انتقال اطلاعات و اینکه این انقلاب به راحتی بدست نیامده به هر حال اگر رزمندگان شهدای عزیزو ایثارگران نبودند الان ما در این جایگاه نبودیم و همه این پیروزی ها را مدیون این عزیزان هستیم و باید با فرهنگ سازی مردم و اطلاع رسانی درست به نسل جوان بیاموزیم که این انقلابی که الان در آن زندگی می کنند همه به همت و ایثارگری این عزیزان است و ما همیشه باید قدر و منزلت آنها را بدانیم.

به جرات می توانم بگویم که خیلی از کشور ها در حال حاضر به دلیل ا ستقلالی که ما بعد از جنگ بدست آوردیم غبطه می خورند.

عوامل پیشرفت شما چیست؟

در مرحله اول توکل بر خدا که در راس همه پیروزی ها و موفقیتها اراده خدا است که ما را یاری می دهد تا در برابر مشکلات صبور و شکیبا باشیم. بعد خانواده و دوستان خوبی که در کنارم داشتم . همچنین درس خواندن  و پشتکاری که داشتم توانستم پیشرفت داشته باشم.

برای سلامتی روحی و جسمی چکار می کنید؟

برای سلامتی جسمی ورزش بسیار خوب و مفید است همانطور که مقام معظم رهبری  فرموند امر به ورزش امر به معروف است. یعنی از سلامت جسم تغذیه درست می شود. به اندازه خوردن . روح هم بستگی به اعتقاد و مطالعه در زمینه تحکیم اعتقاد ها

چه رشته ورزشی را دوست دارید؟

ورزش را به صورت حرفه ای  دنبال نکردم ولی گاهی کوه نوردی، پیاده روی و گاهی هم شنا می روم و من معتقدم که ورزش برای سلامتی روح و جسم بسیار مفید است.

بهترین دوران زندگیتان چه زمانی بوده است؟

همه دوران من از بهترین دوران بوده  من در زمان آزادی از زندان در جلسه تودیه با زندانیان اشاره کردم که این دوران  اما زمانی که در اسارت بودم از همه بهتر بود به این دلیل که در دوران اسارت خیلی چیزها یاد گرفتم و خیلی اطلاعات را از هم زندانیهایم کسب کردم.شاید بهترین مقطع پیروزی انقلاب بود زیرا تصور نمیکردیم به این زودی پیروزی انقلاب را ببینم  من میخواهم بگویم آن جمله حضرت زینب در حادثه عظیم کربلا در مجلس یزید اشاره کرد که من چیزی جز زیبائی ندیدم سرمشق ما بوده. 

حرف آخر

به قول امام راحل، اگر دانشگاه اصلاح شود جامعه اصلاح می شود .این به این معنا نیست فقط از لحاظ علمی دانشگاه را اصلاح کنیم بلکه باید از نظر فرهنگی دانشجویان و افراد جامعه را ارتقاء بدهیم.

خبرنگار: ریاضی کرمانی

خبر قبلی - خبر بعدی صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز


سایر خبرها
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ ۸:۵۵:۰۵ - عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام فاطمیه
۱۳۹۶/۱۱/۲۸ ۱۲:۴۰:۰۰ - مدیر شبکه بهداشت درمان شهرستان اسلامشهر ، مدیر دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه و مدیر دفتر امور ایثارگران به همراه کارشناسان دفتر امور ایثارگران به دیدار خانواده معزز شهیدخورسند فرد محمودآباد رفتند.
۱۳۹۶/۱۱/۱۸ ۱۵:۲۷:۰۵ - سالگرد یوم الله 22 بهمن گرامی باد
۱۳۹۶/۱۱/۱۸ ۱۰:۲۰:۰۰ - دیدار مشاور ، مدیر و کارشناسان دفتر امور ایثارگران با خانواده شهید والامقام دوران انقلاب اسلامی حبیب سیف
۱۳۹۶/۱۱/۱۶ ۱۵:۴۳:۵۱ - جلسه مشترک کمیته ورزشی و سرپرستان تیم های ورزشی ایثارگران برگزار شد

 

وبساز : منصور سرلک

شماره تماس : 09127769108