آدرس : خیابان طالقانی نبش غذادارو  -    تلفن تماس : 66475055

 • Cougar

  متن تصویر

 • Lions

  متن تصویر

 • Snowalker

  متن تصویر

 • Howling

  متن تصویر

 • Sunbathing

  متن تصویر

یک لرن مرجع تخخصی وبلاگ نویسان
مصاحبه با دکتر قانعی در خصوص مشکلات درمانی جانبازان شیمیا یی - مصاحبه با ایثارگران - اخبار : ایثارگران دانشگاه علوم پزشکی تهران
اطلاعیه
داوطلبین گرامی لطفا قبل از طرح سوال جدید سوالات موجود در آرشیو سوالات را با دقت مطالعه نمایید زیرا به سوالات تکراری پاسخ داده نمیشود.
مصاحبه با ایثارگران : مصاحبه با دکتر قانعی در خصوص مشکلات درمانی جانبازان شیمیا یی
فرستنده منصور سرلک در تاريخ ۱۳۹۲/۱۰/۸ ۱۰:۵۷:۴۸ (12710 بار خوانده شده)

 بيش از 25 سال از جنگ تحميلي و حملات شيميايي دشمن مي‌گذرد و حال بسياري از جانبازان شيميايي بدون داشتن سند و مدركي پشت در‌هاي كميسيون پزشكي انتظار مي‌كشند كه يكي به آنها بگويد شما جانباز هستيد. حال بماند كه چه ميزان هزينه دارو و بيمارستان بايد از جيب بپردازند و چه‌كسي بايد پاسخگوي درمان و معيشت آنها باشد! به مصاحبه ای که درمورد وضعیت جانبازان شیميایی با توجه به ناراضی بودن برخی از آنها از درصدهای پایین با دكتر مصطفی قانعی مشاور مرکز تحقیقات آسیب‌های مصدومان شیمیایی انجام شده  توجه نمائیدآخرین یافته‌های درمانی جانبازان شیمیایی پس از جنگ را بگویید؟
اولین مشکل برای مصدومان شیمیایی تشخیص بود نه درمان. آنها دچار فیبروز یا جمع شدن ریه شده بودند بنابراین این بیماران از داروهای دارای کورتون با دوز بالا استفاده می‌کردند که بعد از ۷ سال مطالعه اثبات شد که تشخیص فیبروز ریه تشخیص غلطی است و تشخیص برونشیولیت تشخیص درستی است. بعد از تحقیقات ۴ ساله مشخص شد که علت بروز برونشیولیت در مصدومان شیمیایی بالا بودن اکسیدان‌ها یا اکسیدکننده‌ها در خون مصدومان شیمیایی است که تحقیقی روی درمان با آنتی اکسیدان‌ها شروع شد؛ نتیجه خوبی داشت که به‌عنوان محور درمان مصدومان شیمیایی معرفی شد. از آنجا که برای عفونت‌های مکرر از آنتی‌بیوتیک استفاده می‌کردیم که غلط بود. متوجه شدیم خلط ناشی از تورم است نه ناشی از عفونت، لذا درمان مداوم آنتی‌بیوتیک منتفی شد.
پس از۵ سال تحقیق مداوم معلوم شد که برگشت اسید معده حین خواب و ریختن بعضی از محتویات آن داخل ریه منجر به عارضه‌های شدید می‌شود در حالی که همه فکر می‌کردند این یک بیماری پیش‌رونده در ریه است. زمانی که برگشت اسید معده مصدومان کنترل شد به‌تبع آن توانستیم جلوی پیشرفت بیماری را هم بگیریم.

 در تحقیق بعدی نشان داده شد که علت اختلالات اعصاب و روان اختلال در خواب است. بیدار شدن مکرر در خواب باعث می‌شود فرد خواب خوب نداشته لذا صبح توان کافی برای انجام کار‌هایش را نداشته باشند.
یکی از بهترین نوع ماشین تهویه خانگی را از خارج وارد کردیم که هم‌اکنون این دستگاه کمک تنفس وتهویه مصنوعی در منزل ۷۰ تا ۸۰ نفر ازمصدومان بسیار شدید وجود دارد که در این صورت دیگر نیازی به مراجعه مکرر به اورژانس ندارند. همچنين دستگاه تغلیظ‌کننده اکسیژن یکی دیگر از دستگاه‌هایی که اکسیژن را با برق تولید می‌کرد، تهیه شد، بنابراین تعداد مراجعه به اورژانس و بستری‌ها کم و جلوی پیشرفت ضایعات وهمچنین مرگ ومیر‌ها گرفته شد. مورد دیگر ورزش بود که نه‌تنها اکسیژن آنها حین ورزش افت نمی‌کرد بلکه به وضعیت سیستم بدنی آنها را بهبود می‌بخشید. با انجام تمامی این تحقیقات، مصدومان شیمیایی حلبچه را با مصدومان ایران مقایسه کردیم که مشخص شد میزان پیشرفت ضایعه در مصدومان شیمیایی ایران ۵۰ درصد کمتر از مصدومان شیمیایی عراق است، به عبارت دیگر جمعيت مصدومان شیمیایی شدید در عراق دوبرابر ایران است لذا نشان می‌داد که مراقبت پزشکی در کاهش عوارض موثربوده است.
هم‌اکنون مرکز مطالعات مصدومان شیمیایي روی چه چیزی تحقیق می‌کند؟
اینکه چگونه خلط را بدون آنتی‌بیوتیک از ریه مصدومان خارج کنیم تا حد زیادی موفق بودیم و نتایج آن در حال انتشار است. این باعث می‌شود نیاز به آنتی‌بیوتیک مرتفع گردد. علت عدم بهبودی کامل ضایعه تحقیق دیگری است که در حال بررسی است. سخت‌ترین بخش کارمان در خصوص این موضوع است و هم‌اکنون محققان بسیاری روی آن کار می‌کنند.
با توجه به اینکه عوارض سم‌های شیمیايی پس از چندین سال در بدن نمایان می‌شود، متاسفانه برخی از جانبازان زیر ۲۵ درصد که درصد‌هایشان از قبل پایین بوده است برای اثبات درصد شیمیايی خود هم اکنون با مشکل روبه‌رو می‌شوند به‌طوری که حتی با وجود تایید پزشک معالج درخصوص تماس فرد با گازهای خردل، بنیاد شهید آنها را به‌عنوان جانباز قبول ندارد؟
بنیاد شهید روشی دارد که جانباز ابتدا باید اثبات کند که در جبهه بوده یا خیر و در مرحله بعد اینکه آن فرد زمانی که از گازهای شیمیایي در آن منطقه استفاده شده در آنجا بوده است یا خیر. این موارد برعهده پزشک نیست. اگرعوارض شیمیایی توسط این مرکز در ریه فرد تشخیص داده شد و علت دیگری هم برای وجود این عوارض وجود نداشت و فرد هم اثبات کند که جبهه بوده می‌توان عوارض موجود را به مصدومیت شیمیایی او ارتباط داد.

رئیس بنیاد شهید، معاون درمان بنیاد شهید در کمیسیون پزشکی هستند که درصد را تعیین می‌کنند. هیچ ارتباطی بین بنياد شهید و دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله جهت تعیین درصد وجود ندارد و کار این مرکز فقط علت‌یابی بیماری و تولید علم و راه‌های درمان آن است.
برخی از اسپری‌ها از جمله اس تری‌وا بالای ۱۰۰ هزار تومان قیمت دارد آیا بیمه فرانشیز و اعتباری به اینگونه اسپری‌ها اختصاص می‌دهد؟
هیچ‌یک از اسپری‌ها مخصوص جانبازان نیست بلکه بیماران آسمی‌، سیگاری‌ها و.... از این اسپری‌ها استفاده می‌کنند و هیچ کدام از آنها بالای ۱۰۰ هزار تومان نیست. حداکثر قیمت این اسپری‌ها ۶۰ هزار تومان است و همه آنها داخل لیست بیمه هستند اما این را باید گفت که بیمه ارزان‌ترین آنها را انتخاب می‌کند. این درحالی است که ارزان‌ترین اسپری با کیفیت‌ترین اسپری نیست و آن چیزی که در حال حاضر مصدومان شیمیایی از آن ناراحت هستند مشکلی است که بیمه نوعی از دارو را انتخاب می‌کند که از همه ارزان‌تر است. برای مثال بیمه قبول می‌کند که هزینه آن اسپری‌ای که از نوع هندی است پرداخت کند و این موضوعی است که باید مسئولان بنیاد با مسئولان بیمه آن را حل کنند چراکه پوشش دادن ارزان‌ترین نوع دارو از سوی بیمه کار درستی نیست و اگر پزشک تشخیص دهد که بیمار با مصرف این نوع دارو دچار مشکل می‌شود، جانباز باید بتواند داروی مناسب را پیدا کند. بنیاد شهید باید با وزارت تعاون و رفاه در این مورد توافق کند.
بسیاری از دارو‌های جانبازان خارجی است و این درحالی است که نمونه ایرانی‌‌ همان دارو موجود است. برخی معتقدند که عوارض دارو‌های خارجی کمتر است؟
اینکه اثر بخشی داروی ایرانی چرا به اندازه داروی خارجی نیست یکی از موضوعات فرهنگی است. این موضوع مربوط به صنعت کارخانه داروسازی است. اگر روزی قرار شد به کارخانه‌ها فشار بیاوریم که استانداردهای دارو را بالا ببرند، باید بپذیريم که قیمت دارو هم به‌‌ همان اندازه باید افزایش یابد. فعلا وزارت بهداشت این را پذیرفته است که دارو باشد؛ حداقل استانداردها هم باشد ولی چنانچه دولت تصمیم گرفت گرید استاندارد‌ها  بالا‌تر رود، بیمه باید هزینه آن را بپذیرد. دارو در هیچ نقطه‌ای از کره‌زمین ارزان‌تر از جمهوری اسلامی نیست. دارویی که اثر آن بیشتر و عوارض کمتر داشته باشد قیمت بالایی هم دارد. ما در وزارت بهداشت اعلام می‌کنیم اگر بیمه‌ای باشد که بتواند بهای آن را بدهد ما برای بالا بردن کیفیت آماده‌ایم.
آیا آلودگی هوا در شهر تهران عمر جانبازان را کم می‌کند، تاثیر آن چگونه است؟
آلودگی هوا روی افراد سالم اثر می‌گذارد ولی روی افراد بیمار بیشتر اثر می‌گذارد بنابراین اگر آلودگی هوا رفع شود یکی از جزئی‌ترین منافع آن جلوگیری تشدید بیماری در بیماران قلب و عروقی و همچنین ریوی است. آلودگی هوا روی همه بیماران تاثیر می‌گذارد. نمی‌توان گفت که عمر جانبازان را کم می‌کند اما به‌نوبه خود تاثیراتی را خواهد داشت و فقط جانبازان نیستند بلکه تمامی بیماران ریوی چنین مشکلی را با آلودگی هوا خواهند داشت.
دستگاه تصفیه هوا که هم‌اکنون در بازار موجود است را برای جانبازان توصیه می‌کنید؟
خیر، چرا که در هیچ کتابی توصیه به استفاده از این دستگاه‌ها نشده به‌طوری که فیلتر این دستگاه‌ها مواد آلاینده را جذب می‌کند و پشت فیلتر نگه می‌دارد. پس از مدتی همین فیلتر منبع آلودگی می‌شود. بهترین مکانیسم برای تنفس جانبازان در داخل خانه تهویه است یعنی با باز کردن پنجره هوای تازه وارد اتاق و هوای قبلی خارج شود و این بهترین روش است.
اکثریت جانبازان از درصد‌های پایینی که شما آن را تایید کرده‌اید ناراضی هستند آیا شما مسئول تعیین درصد هستید؟
قانون اعلام می‌کند که کمیسیون درصد را تعیین کند نه پزشک. چندین پزشک در کمیسیون است که سیستم بدنی فرد را چک و در نتیجه تعیین درصد می‌کنند. هیچ پزشکی حق ندارد درصد دهد و نتیجه آخر را کمیسیون می‌دهد. همه پزشکان نقش مشورتی دارند. در حال حاضر بنده رئیس مرکز مصدومان شیمیايی ومسئول تعیین درصد نیستم بلکه فقط به‌عنوان یک محقق در این مرکز کار می‌کنم. برخی تصور می‌کنند که پزشکان می‌توانند اعلام کنند عوارض موجود در بدن بیمار ناشی از گاز خردل است درحالی که چنین چیزی نیست. اگر یک خانم جوهرنمک و وایتکس را مخلوط کند و از آن فضای بسته استفاده کند و در‌‌نهایت دچار مشکل تنفسی مي‌شود؛ نتیجه سی‌تی‌اسکن همانند سی‌تی‌اسکن یک مصدوم شیمیایي است چراکه هر دو یک نوع گاز شیمیایی است و حتی عوارض آن یک شکل می‌شود ولی ما برای حل این مشکل می‌گوییم اگر فرد‌‌ همان موقعی که در جبهه بوده است دچار شیميایی شده باشد پس می‌توان گفت عوارض او با عوارض مصدوم شیمیایي ارتباط دارد.
برخی نمی‌توانند اثبات کنند که شیمیایي هستند، فردی در غرب جبهه بوده است ولی در آنجا هیچ گاز شیمیایی استفاده نشده از طرفی زمانی است که فرد در معرض گاز خردل بوده اما عوارض آن در سی تی اسکن نشان داده نمی‌شود؛ به‌طوری که تمامی تست‌ها در برخی از مصدومان شیميایی طبیعی است البته ما بر این باور نیستیم که چون چیزی را نمی‌بینیم پس وجود ندارد بلکه اگر نمونه‌ای از بافت ریه فرد خارج شود و زیر میکروسکوپ مشاهده شود نشان داده می‌شود که این فرد با گاز خردل تماس داشته است یا خیر. در این مرحله می‌توان علت را به‌طور کامل پیدا کرد اما مصدومان زیر بار نمی‌روند. ما نمی‌گوییم آنها بیمار نیستند اما علم پزشکی قادر نیست با این شیوه‌ها تشخیص دهد بلکه باید مقداری عمیق‌تر شد بنابراین وقتی با این روش‌ها تشخیص داده می‌شود درصدهای کمی هم برای آنها تعیین می‌شود چون تست‌ها طبیعی است.
در ‌‌نهایت جانبازان معترض می‌شوند که چرا با وجود اثبات بیماری، درصد ما پایین است، در این حالت باید بگویم که درصد را به از کار افتادگی می‌دهند نه به مقدار تماس با گازهای شیمیایی یعنی اگر شیمیایی شده باشد و در بیمارستان هم بستری شده باشد و مدارک هم داشته باشد اما در حال حاضر تست‌های او طبیعی باشد بنابراین درصد پایینی را به او می‌دهند.


ایران پس از جنگ چند جانباز شیمیایی دارد؟
سپاه اعلام کرد که ۱۰۰ هزار جانباز را از منطقه شیمیایی تخلیه کرده است. همچنین ۵۰ هزار مصدوم دارای پرونده دارد و ۵۰ هزار هم یا بیمار نیستند یا اگر بیمارهستند نتوانسته‌اند اثبات کنند که شیمیایي هستند.
می‌گویند تعداد جانبازان شیمیایی کاهش یافته،آيا درست است؟
این خبر‌ها کذب است و اینگونه نيست. اگر اینگونه باشد پس سردشت با این همه جانباز باید تاکنون خالی از سکنه شده باشد. این حرف بر چه اساسي است؟ باید تعداد جانبازان شیمیایی و جانبازان غیرشیمیایی در سال محاسبه شود و اگر تعداد جانبازان شیمیایی بیشتر باشد این حرف درست است اما در غیر این صورت اینکه بگوییم آمار جانبازان شیمیایی رو به کاهش است درست نیست.
چرا برخی از مصدومان شیمیایی عراق در ایران به‌صورت رایگان ویزیت می‌شوند در صورتی که سردشت هیچ پزشکی ندارد؟
اینگونه نیست. مصدومان شيمیایی عراقی به مطب بنده مراجعه می‌کنند وهم پول دارو می‌دهند و هم ویزیت را پرداخت می‌کنند. درواقع از سوی دفتر حکومتی اقلیم کردستان عراق هزینه آنها پرداخت می‌شود و همانند دیگر افراد برای ویزیت یک فوق‌تخصص ۲۰ هزار تومان می‌دهند. هیچ عراقی‌ در ایران به صورت رایگان درمان نمی‌شود. درخصوص سردشت هم باید بگویم که پزشک موجود است و وزارت بهداشت اعلام کرده اگر هزینه پزشک را پرداخت کنند ما پزشک اعزام می‌کنیم. عراق هزار و ۵۰۰ مصدوم شیمیايی دارد و هر کدام هر ۳ تا ۶ ماه یک‌بار که مشکل داشته باشند به ایران اعزام می‌شوند. تعداد آنها خیلی نیست؛ در کل عراقی‌هايی که تاکنون مراجعه کرده‌اند ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر بوده است.
با توجه به مسئولیت شمادر مرکز تحقیقات آسیب‌های شیمیایی و وزارت بهداشت آیا جانبازان در برنامه پزشک خانواده وزارت بهداشت جایگاهی دارند؟
تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت بهداشت و بنیاد شهید صورت گرفته است که باید دید این تفاهم‌نامه چگونه انجام می‌شود. بنده از جزئیات این تفاهم‌نامه اطلاعی ندارم اما امیدواریم پزشک خانواده هم بتواند علاوه‌بر مردم به جانبازان هم خدمات درمانی ارائه دهد.
با توجه به تحقیقات و مطالعات مرکز مصدومان شیمیايی، آیا می‌توان برای رفع بیماری جانبازان شیمیایی آن هم به‌طور قطعی ابراز امیدواری کرد؟
خیلی از مشکلاتی که 10سال پیش به حل آنها واقف نبودیم، در حال حاضر می‌دانیم که تحقیقات مداوم به این موضوع کمک کرده است. هرچقدر تحقیقات بیشتر می‌شود امید به درمان بهتر هم بیشتر می‌شود لذا می‌توانیم این امید را بدهیم که مشکلات جانبازان کمتر مي‌شود. از سال ۷۰ آغاز شده تاکنون که ۲۰ سال می‌گذرد تحقیقات‌مان را آغاز کردیم اما پنج‌سال است که با وجود مرکز مطالعات مصدومان شیمیایی این تحقیقات به اوج خود رسیده است.

خبر قبلی - خبر بعدی صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز


سایر خبرها
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ ۸:۵۵:۰۵ - عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام فاطمیه
۱۳۹۶/۱۱/۲۸ ۱۲:۴۰:۰۰ - مدیر شبکه بهداشت درمان شهرستان اسلامشهر ، مدیر دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه و مدیر دفتر امور ایثارگران به همراه کارشناسان دفتر امور ایثارگران به دیدار خانواده معزز شهیدخورسند فرد محمودآباد رفتند.
۱۳۹۶/۱۱/۱۸ ۱۵:۲۷:۰۵ - سالگرد یوم الله 22 بهمن گرامی باد
۱۳۹۶/۱۱/۱۸ ۱۰:۲۰:۰۰ - دیدار مشاور ، مدیر و کارشناسان دفتر امور ایثارگران با خانواده شهید والامقام دوران انقلاب اسلامی حبیب سیف
۱۳۹۶/۱۱/۱۶ ۱۵:۴۳:۵۱ - جلسه مشترک کمیته ورزشی و سرپرستان تیم های ورزشی ایثارگران برگزار شد

 

وبساز : منصور سرلک

شماره تماس : 09127769108