آدرس : خیابان طالقانی نبش غذادارو  -    تلفن تماس : 66475055

 • Cougar

  متن تصویر

 • Lions

  متن تصویر

 • Snowalker

  متن تصویر

 • Howling

  متن تصویر

 • Sunbathing

  متن تصویر

یک لرن مرجع تخخصی وبلاگ نویسان
گفتگویی صمیمانه با آقای دکتر علی زمانی متخصص کودکان - مصاحبه با ایثارگران - اخبار : ایثارگران دانشگاه علوم پزشکی تهران
اطلاعیه
داوطلبین گرامی لطفا قبل از طرح سوال جدید سوالات موجود در آرشیو سوالات را با دقت مطالعه نمایید زیرا به سوالات تکراری پاسخ داده نمیشود.
مصاحبه با ایثارگران : گفتگویی صمیمانه با آقای دکتر علی زمانی متخصص کودکان
فرستنده منصور سرلک در تاريخ ۱۳۹۱/۱۱/۱۴ ۰:۳۰:۰۰ (4015 بار خوانده شده)


روابط عمومی دفتر امور ایثارگران : در گفتگویی صمیمانه با آقای دکتر علی زمانی متخصص کودکان  دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضوهیات ممتحنه ارتقاء گواهینامه رشته بیما ریهای کودکان به بیان خاطرات دوران زندان رژیم ستم شاهی و جنگ می نشینیم.لطفا خو دتان را معرفی نمائید؟

بسم الله الرحمن الرحیم : من علی زمانی متولد 1329ودر  شهر همدان بدنیا آمدم

دوران ابتدایی و دبیرستان را کجا بوده اید؟

دوران ابتدایی در همدان و دبیرستان را د رمدرسه شبا نه روزی  البرزتهران به مدت یک سال و پس از آن در سال دوم دبیرستان  به اتقاق برادرم خا نه ای در خیابان شهباز گرفتیم 6 سال  دوران دبیرستان در مدرسه  البرزبه اتما م رساندم .  

در کدام دانشگاه تحصیل کرده اید ؟

 پزشک عمومی را در در سا ل 1349 در دانشگاه ملی و تخصص را در دانشگاه علوم پزشکی تهران گذارندم .البته به دلیل 5 سال اسارت از سال 54 تا 57 با بسته شدن دانشگاهها پس از انقلاب 5 سال از درس پزشکی عقب افتادیم و در سال 61 درس دوره عمومی را به اتمام رساندم .

درچه رشته  تخصصی تحصیل کردید ؟

 رشته تخصص کودکان

آقای دکتر خانواده خودرا معرفی بفرما ئید ؟

 11 خواهر و برادر هستیم یکی از برادرم دانشجوی پزشکی بود که ایشان هم جزء رزمندگان دفاع مقدس بود که دریک  سانحه ای  تصادف کرد. در حال حاضر 6 خواهر و 4 برادر هستیم .   

سال 59 ازدواج کردم همسرم پزشک می باشد  حا صل این زندگی مشترک 3 فرزند است که دو دخترم به نامهای فاطمه و نرگس که یکی در رشته رادیولوژی و دیگری در رشته زنان  مشغول به تحصیل میباشد و فرزند سوم هم محمدحسین دانشجوی پزشکی می باشد .


 

چه فعا لیتها ی علمی ، پژوهشی ،اجرایی و فرهنگی  تا کنون داشته اید؟

مهمترین فعالیت های بنده شامل :

ويرايش كتاب فيزيولوژي انساني رشته تربيت بدنی ناشر دانشگاه پيام نور 1372

اخذ شرح حال و انجام معاينات فيزيكي كودكان ناشر موسسه انتشاراتي پزشك 1372

يازده دوره آزمون بيماريهاي كودكان ناشر موسسه انتشاراتي پزشك 1376

درسنامه بيماريهاي كودكان تاليف عفونتهاي دستگاه تنفسي تحتاني 1375

بررسی علائم کلینیکی و پاراکلینیکی سپتیک آرتریت بستری در بخش کودکان امام خمینی (ره) از سال 75-83

تعیین سطح استاندارد تست رایت در کودکان سالم 12-6 ساله مناطق نوزده گانه آموزش و پرورش تهران

 و طرح هاي تحقيقاتي ونیز مقالات  منتشره شامل  :

بررسی تیتر آنتی بادی ضد سرخجه در کودکان دبستانی مناطق 19 آموزش و پرورش تهران

بررسی سطح فریتین سرم در کودکان دبستانی مناطق 19 آموزش و پرورش تهران

بررسی کوریورتینیت توکسوپلاسمائی در کودکان دبستانی بظاهر سالم تهران

مقالا ت آسي ديسكيت در اطفال ت شيلوس مادرزادي  ت در نشریات معتبر داخلی

یافته های آندوسکوپیک در کودکان با سرولوژی مثبت هلیکوباکترپیلوری و تندرنس اپی گاستر در مدارس تهران

بررسی ناهنجاریهای قلبی مادرزادی در کودکان مبتلا به سندرم داون در بیمارستان امام خمینی تهران می با شد

فعالیت اجرایی آموزشی و پژوهشی و خدماتی که اینجانب داشته ام شامل  :

عضو کمیته امتحانات گروه  كودكان  وهمكاري در طرح سوالات؛

عضو کمیته پژوهشی گروه کودکان و همكاري با كميته پژوهشي گروه؛

 عضو كميته علمي و اجرائي و همكاري با دبيرخانه هشتمين كنگره بين المللي  زنان و مامايي ؛

  فعاليت اجرائي پژوهشي داوري مقالات مجله پزشكي جمهوري اسلامي ايران ؛

 فعاليت اجرائي پژوهشي داوري مقالات مجله بيماريهاي كودكان ؛

 شرکت در کارگاه نقد مقالات

؛عضوهیات ممتحنه ارتقاء گواهینامه رشته بیما ریهای  کودکان

 ؛ همکاری با کمیته پژوهشی گروه کودکان است . 

از فعالیت های اجرایی دیگر در سال 77 به عنوان رئیس بیما رستان امیر کبیر و سپس رئیس بیما رستان بهرامی

در سال 65 جزء کمیته آموزشی امتحانات پژوهشی بودم

 در سال 87 6 طرح پژوهشی داشتم .

لطفا نحوه دستگیری خود را بیان نما ئید؟

 سال پنجم پزشکی مصادف با سوم دی 53 دستگیر شدم و علت  آن فعا لیت های مذهبی  بود در کلاسهای درس  دکتر شریعتی ؛ دکتر مفتح ؛دکتر مطهری و..... شرکت داشتم.در ابتدای دستگیری ما را  به زندان اوین بردند به مدت یکسال آنجا بودیم که پس از شکنجه های زیاد آن زمان  دچار مجروحیت شدید شدم و در بهار 54 ما را به زندان قصرانتقال دادند که در بند انفرادی  بودم .البته  محکومیت من در زندان قصر  اقدام علیه امنیت کشور بود که پس  از دو  ما ه ما را  به بند جمعی انتقال دادند .

 

  آ قای دکتر خا طراتی از پنج سال دستگیری در زندان بیان فرما ئید ؟

دوران زندان هر لحظه اش برای ما اضطراب و نگرانی بود چیزی که فکر ما را در زندان  بیشترمشغول کرده بود  احتمال دستگیری دیگر دوستان و از طرفی دیگر ترس از گروهکهای داخل زندان بود که در آن زمان بند 4، 5،6، مجاهدین خلق و دیگر چپی هایی بودند که ما باآنها مرتب  به خاطر برخی از  عقاید شان درگیر بودیم و طوری شده بود که سفره غذایمان را نیز  از آنها جدا کردیم چون آنها ما را می خو استند ابزار خودشان کنند و به افراد مذهبی مثل ما فشار روحی و جسمی وارده می شد باید مراقب بودیم که چیزی از ما لو نرود این امر باعث شد که چپی ها از مذهبی ها جدا شدند و بعد از آن ما را به بند 5 فرستادند . و بعد از آن در شهریور 57 دوباره ما را به بخش انفرادی بردند جایی که بسیار کثیف و نا مناسب بود . مجددا در 17 شهریور 57 که اعلامیه ای از حضرت امام خمینی (ره ) به دستمان رسید و در نهایت در 3 آبان 57 که به همراه 1000 نفر دیگر ما نیز آزاد شدیم  از دوستان آن دوران زندان آقایان شهید کچویی، لاجوردی حسین زاده وحقانی می توانم نام ببرم .

 در دوران اسارت آیا با خانواده هم ملاقات داشتید؟

 ابتدا  پنج ماه اول که در اوین بودم ممنوع ملاقات بودم ولی در زندان قصر هفته ای دوبار حق ملاقات با خانواده داشتیم  هرگاه که اتفاقی می افتاد ملاقات را قطع می کردند . و به نوعی خانواده هم بطور غیرمستقیم با رژیم شاه درگیر بودند . این وضع همین طور ادامه داشت تا اواخر سال 56و 57 که  عوامل رژیم با خانواده ام دیگر کاری نداشتند . در اواخر سال 56 اوضاع ما  در زندان بهتر شد و دلیل آن آمدن صلیب سرخ به زندان بود که همراه  پزشکانی بودند که ما در مورد شکنجه هایی که شده بودیم به آنها توضیح دادیم و بعد از رفتن آنها اوضاع داخل زندان بهتر شد . حتی در جشن 28 مرداد ما را شرکت نمی دادند البته  از سال 56 به بعد اوضاع داخل زندان  بهتر شد.

 

محیط فیزیکی زندان چطوربود ؟ بسیار بد بود امکانات رفاهی خیلی محدود بود و خیلی هم زجرآور حتی مجبور شدیم از بین  خودمان شهردار انتخاب کنیم تاکلیه ی امور بهداشتی زندان به عهده خودمان باشد .

 

نحوه ارتباط شما  با بیرون از زندان  به چه صورت بود ؟ در  ابتدای پنج ماه اول هیچ گونه ارتبا طی با بیرون نداشتیم  که همزمان بود با سالهای 54،55 زیرا که محکومیت ما بسیار سنگین بود و فشار روحی وجسمی فراوانی بر ما وارد شده بود  اما در  بعضی موا قع کتابهایی برای مطالعه  در بند می آورند که البته بسیار محدود بود .

 

آقای دکتر تا به حال به این فکر کردی که یک روز خا طرات آن دوران  را مکتوب کنید ؟

می توانم بگوییم خاطره شهداء برای من با ارزشتر می تواند باشد و همچنین زحماتی که دیگر  دوستان ما در دوران جنگ متحمل شدند و  باعث از دست دادن اعضای خود شدند ارزش آنها برای من بالاتر است.

 

نقش ایثارگری در نسل های سوم و چهارم چگونه می تواند ایفا شود ؟

در واقع می توانم این گونه بیان کنم که مسئولین ما بخصوص آنهایی که در راس امور هستند الگوی خود را ائمه اطهارقرار دهند مثلا معلم با روش و کردار خود باید برای دانش آموزان خود الگو باشد امروز کشورهای اورپایی و امریکایی نمی خواهند ما یک کشور مستقل باشیم  و تا زمانی که با توده مردم با شیم و به مردم ارزش دهیم و پایگاه مردمی ما قوی باشد هیچ تفنگ و اسلحه ای کارساز نیست و هیچ قدرتی نمی تواند ما را از بین ببرد . در واقع باید عمل و حرف ما یکی باشد . اگر به تاریخ نگاه بیندازیم می بینیم که از 15 خرداد 42 و قبل از آن همه کارها نتیجه داده در واقع انگیزه و عمل آنها یکی بوده است که با عث به نتیجه رسیدن آن اقدامات شده است .  

 آقای دکتر چه شد که به جبهه رفتید؟

زمانی که رزیدنت مرکز طبی کودکان بودم حدود 7 دوره در واقع سالی یکبار آن هم به مدت 20 روز در منا طقی که مشکل بیشتر بود به جبهه  اعزام می شدم در مناطقی مثل ذزفول و کرمانشاه همچنین در سال 62 در مریوان در حدود 20 روز در جبهه بودم .

 

آیا در عملیات  بخصوص شرکت داشتید؟

 از سال 60 تا 67 در زمانی که ا نترن بودم در منطقه شوش به عنوان تیم درما نی در جبهه حضور داشتم و همینطور در اورژانس محمد رسول الله در خاک عراق هم شرکت دا شتم .ا لبته در سال 58 هم که کوموله ها و گروههای مخالف انقلاب شورش کرده بودند و سر پاسداران را می بریدند وضعیت نا بسامانی حاکم بود از طرف آقای طا لقانی یک تیم به منطقه اعزام شد که بنده هم نیز با آنها همراهی داشتم .

 

بهترین خاطرهای که از جبهه و دوران اسارت دارید بیا ن کنید ؟

زمانی که حملات موشکی عراق  به خاک ذزفول آغاز شد من در آن منطقه در بیمارستان افشار بودم در آن زمان به علت موقعیت منطقه در  بیمارستان هیچ پزشکی نبود من و یکی دیگر از پزشکان تنها در آنجا تا صبح مجروحین را پانسمان می کردیم  اولین مجروحی که به آن بیمارستان آوردند شهید همت بود که به درمان آن پرداختیم . خوشبخانه اتقاقی برای بیما رستان تا زمانی که ما بودیم نیافتد ولی فردای آن روز دوباره دشمن موشک زدن را شروع کرد .

به نظر شما چه چیز ی باعث شد ه بود که شهداء برای دفاع از میهن از جان خود بگذارند ؟

من فکر می کنم آن زمان که ادوات جنگی منا سبی هم نبود بیشتر اعتقا دات دینی و مذ هبی و انگیزه الهی و معنوی و ایدئولوژی آنها و همچنین  رهبری اما م خمینی (ره ) بود که باعث شد شهدا از جان خودشان بگذرند و از کشور ایران پا سداری کنند . اگر به گذشته تاریخ ایران بنگریم در تمامی جنگها ایران همیشه قسمتی از خاک خود را از دست داده است ولی در جنگ عراق در حالی که هیچ کشوری حتی کشورهای عربی همسایه با ما همراه  نبودند این عقاید دینی و مذهبی و رهبری حضرت امام بود که با عث پیروزی شد. البته کمکهای مردمی که از پشت جبهه صورت می گرفت در این پیروزی نقش بسزایی د اشت و همچنین دعای خیر خانواده های رزمندگان .

 

اگر بخواهید تلخ ترین خاطره دوران اسارت خود را بیان فرمایید چه چیزی به نظرتان می رسد ؟

زمانی که در زندان بودم  ودورانی که در زندان با مجا هدین خلق بودم . آن هم به خاطر اختلافات و عقاید ی که با آنها در مبارزه با رژیم شاه داشتیم . البته ، هرکاری که انجام دادم به خاطر اعتقا دات مذهبی است که خصوصا در شیعه وجود دارد زیر ا الگوی ما اما م حسین و ا ئمه اطهار(علیه السلام) بود درست است که از نظر مادی به ما آسیب فراوانی رسید ولی از نظر معنوی ما چیزی از دست ندادیم بلکه می توانم بگوییم چیز هایی هم بدست آوردیم  ما در شرایط بزرگ شدیم که از نظر مالی در رفاه بودیم و باور نمی کردیم که در سلولی باشیم که شرایط نا مناسبی داشت ولی شاید از مسیر زندگی کمی عقب ا فتادیم ولی اراده و انگیزه انسانها می تواند آنها را به جلو هدایت کند . منا فقین در زندان به دلیل اعتقادات ضعیف روحیه متزلزل داشتند و بخاطر شلاق و محرومیت های اسارت کمتر تاب وتحمل داشتند ولی ما به نتیجه مبارزه خود اعتقاد داشتیم .

برای سلامتی روحی و جسمی خود چکار می کنید ؟

بیشتر ورزش می کنم با وجود مشکلات فراوان تردد و آلودگی هوا  روزانه سعی می کنم که بیشتر پیاده رویی کنم .  بدون استفاده از وسیله نقلیه شخصی خودم .

چه ورزشی را بیشتر دوست دارید ؟ شنا در هفته چند روز این ورزش را انجام می دهم.

برای سلامتی جسمی و روانی افرادی که در طول اسارت و جنگ آسیب دیده اند چه پیشنهادی دارید ؟ انتظار ما از دانشگاه این است که امکانات رفاهی ورزشی را بیشتر نماید تا جانبازان براحتی بتواند استفاده نمایند با توجه به این که  سانس های استخر روزهای شنبه و دوشنبه 14الی 30/15 وبرای خواهران 12 الی 30/13 بوده بیشتر شود. بهتر است به جای هدایا چیزهای دیگر که آنان را تشویق می کند به فعالیت جسمی و روانی، بیشتر به آنها پرداخته شود .

چه کسانی در موفقیت های شما تا کنون نقش بیشتری دا شتند ؟

 خانواده

چه چیز با عث شد که در طول زندگی موفق باشید ؟

 در ابتدا خا نواده ام و مدرسه ای که در آن تحصیل می کردم و همچنین انگیزه ایمانی خود فرد هم می تواند تاثیر گذار باشد  با وجود اینکه در دبیرستانی که مشغول به تحصیل بودم در سالهای 43 تا 49 دوستان همکلاسی من از تمام مذاهب بودند از جمله زرتشتی ، مسیحی ، بهایی و....... ولی این  با عث نشد که من د ست از اعتقاداتم بردارم .

 بهترین دوره زندگیتان چه زمانی بوده است :  ایام  پیروزی انقلاب اسلامی

لحظه پیروزی انقلاب کجا بودید ؟ زمانی که از رادیواعلام کردند این صدا ، صدای انقلاب اسلامی است  خیلی خوشحال بودم که مبارزات ما به نتیجه رسید و در لحظه پیروزی انقلاب 22 بهمن 1357 در مدرسه رفاه بودم وجزء کمیته ی استقبال حضرت امام خمینی بودم .

حرف آخر ؟

همکاری با جانبازان وآزادگان در زمینه ها ی درمانی و فراهم کردن امکانات ورزشی  بیشتر برای که می تواند در سلامتی روحی و جسمی بیشتر موثر با شد . دانشگاه علوم پزشکی تهران خود بهترین پزشکان و اساتید و کادر درمانی دارد و از این نظر نیازی به سازمانهای تامین اجتماعی و بیمه ندارد اگر بتوانید از نظر درمانی جانبازان را در بیمارستانهای تابعه دانشگاه درمان کند بیشترین خدمت را به آنها داشته است بلاخره همه می توانند در سرمایه های دانشگاه سهیم با شند . البته اطلاع رسانی از قوانین و ضوابطی که برای جانبازان تصویب می شود و یا در دست پیگیری برای تصویب است مانند کسر کار می تواند خوب باشد و باعث ارتباط تنگاتنگ آنان با دفتر امور ایثار گران باشد .

خبر قبلی - خبر بعدی صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز


سایر خبرها
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ ۸:۵۵:۰۵ - عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام فاطمیه
۱۳۹۶/۱۱/۲۸ ۱۲:۴۰:۰۰ - مدیر شبکه بهداشت درمان شهرستان اسلامشهر ، مدیر دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه و مدیر دفتر امور ایثارگران به همراه کارشناسان دفتر امور ایثارگران به دیدار خانواده معزز شهیدخورسند فرد محمودآباد رفتند.
۱۳۹۶/۱۱/۱۸ ۱۵:۲۷:۰۵ - سالگرد یوم الله 22 بهمن گرامی باد
۱۳۹۶/۱۱/۱۸ ۱۰:۲۰:۰۰ - دیدار مشاور ، مدیر و کارشناسان دفتر امور ایثارگران با خانواده شهید والامقام دوران انقلاب اسلامی حبیب سیف
۱۳۹۶/۱۱/۱۶ ۱۵:۴۳:۵۱ - جلسه مشترک کمیته ورزشی و سرپرستان تیم های ورزشی ایثارگران برگزار شد

 

وبساز : منصور سرلک

شماره تماس : 09127769108