گفتگو با جناب آقای دکتر خسروانی فرزند شهید سرلشکر خسروانی

تاریخ ۱۳۹۴/۱۲/۲۲ ۹:۰۰:۰۰ | عنوان: اخبار عمومی


 درحالی‌که آخرین روزهای سال را سپری می‌کنیم به دانشکده فناوری‌های نوین دانشگاه علوم پزشکی تهران  آمدیم و پای سخنان دکتر مسعود خسروانی فرزند شهید امیر سرلشگر  علی خسروانی نشسته‌ایم. امیدوارم این مصاحبه که به مناسبت 22 اسفند روز بزرگ داشت مقام شامخ شهدا انجام‌شده است  موردتوجه شما عزیزان قرار گیرد


.
 
لطفاً خودتان را معرفی کنید؟
مسعود خسروانی متولد 17 بهمن 1346 و عضو هیئت‌علمی  گروه نانو پزشکی دانشکده فناوری‌های نوین پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران هستم. پدرم شهید علی خسروانی از فرمانده‌های ارتش بودند که در تاریخ  19 فروردین 1363 در جزیره مجنون و در عملیات خیبر به شهادت رسیدند . مادر فداکار و مهربانی دارم که به شکر خدا  در قید حیات هستند و برادری دارم که کوچک‌تر از من است . در سال 1374 ازدواج   کردم و خداوند متعال علاوه بر نعمت‌های دیگر از نعمت دو فرزند مرا بهره‌مند کرده است دخترم سارا که 14 سال از بهار عمرش می‌گذرد و پسرم پارسا که 11 سال دارد.
دوران ابتدایی ، راهنمایی و دبیرستان را چگونه گذرانده‌اید؟
دوران ابتدایی چون پدر نظامی بودند در شهرهای مختلف گذشت . اول و دوم ابتدایی را در کرمانشاه دبستان ملی ارمغان سوم ابتدایی را در دزفول و چهارم و پنجم را در تهران دبستان انوشیروان دادگر تحصیل کردم . مدرسه راهنمایی (انقلاب اسلامی) در کوی زینبیه در منطقه تهران‌نو  و دبیرستان را نیز در مدرسه دکتر شریعتی در تهران‌پارس گذراندم. سال 1365 نیز وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شدم. بعد از اتمام دوره پزشکی عمومی استخدام معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تهران شدم .
چگونه در استخدام دانشگاه درآمدید و چه مسئولیت‌هایی تابه‌حال داشته‌اید؟
به‌عنوان پزشک عمومی در مرکز بیماری‌های ریوی در خیابان بهشت  در مرکز بیماری‌های ریوی مشغول به فعالیت شدم و در سال دوم به‌عنوان رئیس مرکز انتخاب شدم. در مدت دو سالی که آنجا بودم درآمد مرکز را 40 برابر افزایش دادم.  برنامه‌های ساختاری و عمرانی متعددی انجام دادم. ازجمله تغییر ردیف سازمانی مرکز از مرکز بهداشت جنوب به معاونت بهداشتی، ساخت و راه‌اندازی کلینیک دندان‌پزشکی، آزمایشگاه تشخیص اعتیاد،  قرارداد با سازمان‌های مختلف جهت ارائه گواهی سلامت، فعال کردن آزمایشگاه آب و بهداشت حرفه‌ای، ساخت آمفی‌تئاتر  و برنامه‌های دیگر. کاشت 300 نهال، ساخت نگهبانی، بازسازی و مرمت ساختمان و ... . سپس جذب ستاد شاهد و ایثارگر دانشگاه شدم. در ستاد شاهد و ایثارگر مسئول آموزش دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشکده پزشکی شدم که باعث شد در مدت یک سال با برنامه‌ریزی و پانصد جلسه مشاوره با دانشجویان وضعیت تحصیلی ایشان افزایش چشمگیری پیدا کرد به‌طوری‌که رئیس دانشکده وقت در این خصوص لوح تقدیری به من دادند. در سال 1385 در مقطع PhD نانو فناوری دارویی بورسیه دانشگاه شده و  به مسکو رفتم . در سال 1389 به وطن برگشتم و با توجه جناب آقای دکتر لاریجانی رئیس وقت دانشگاه به‌عنوان هیئت‌علمی در دانشکده فناوری‌های نوین پزشکی در گروه نانو پزشکی مشغول به انجام‌وظیفه شدم و از سال 1394 به‌عنوان معاون فرهنگی و دانشجویی در خدمت دانشکده هستم.
در چه رشته‌ای تحصیل‌کرده‌اید؟ و اکنون در چه رشته‌ای فعالیت می‌کنید؟
من در رشته نانوفنّاوری دارویی تحصیل‌کرده‌ام و هم‌اکنون نیز در همین رشته فعالیت می‌کنم . تمرکزم بر روی تومورهای مغزی و دارورسانی (drug delivery)  با استفاده از نانو حامل‌ها  است.

چه شد که این رشته را انتخاب کردید؟
پزشکان عمومی همه علاقه‌مند هستند تا ادامه تحصیل داده و به‌طور تخصصی‌تر فعالیت کنند . بعد از اتمام پزشکی من هم این دغدغه را داشتم ولی به جهت اینکه غرق وظایف شغلی خود در دانشگاه شده بودم مجال توجه به این موضوع را نداشتم ولی به لطف الهی با توجه به بدیع بودن رشته نانوتکنولوژی فرصت بورس برایم پیش آمد و با حمایت رئیس وقت دانشگاه، معاون بین‌الملل و همچنین مدیر گروه نانوتکنولوژی بورسیه دانشگاه علوم پزشکی تهران در دانشگاه پزشکی مسکو شدم.
چه فعالیت‌های علمی، پژوهشی و فرهنگی تاکنون داشته‌اید؟
از جنبه آموزشی- علمی: در حال حاضر مسئول چند درس در گروه بوده و همچنین دروس نانو بیوتکنولوژی ، نانومدیسین، بیولوژی سلولی و مولکولی و فیزیوپاتولوژی را به دانشجویان ایرانی و خارجی تدریس می‌کنم.
در حوزه پژوهش در حوزه دارورسانی به سیستم اعصاب مرکزی با فناوری نانو پروژه‌های متمرکز متعددی در قالب کار تیمی انجام داده و در حال انجام هستم و مقالاتی به زبان فارسی، انگلیسی و روسی دارم. در این مدت 6 پایان‌نامه را با تمرکز بر تومورهای مغزی هدایت کرده‌ام و موفق شدیم 6 نمونه جدیدی از داروهای آنتی کانسر را که در نانو حامل‌ها حمل شده‌اند را در داخل کشور بسازیم که مراحل تحقیق خود را طی می‌کند.همچنین مسئول برگزاری چند کنگره بین‌المللی در حوزه نانو بوده‌ام و سخنرانی‌هایی داشته‌ام. کار دیگری که انجام دادم تشکیل یک تیم از افراد نخبه و علاقه‌مند درزمینهٔ نانو بوده است این افراد که از فیلترهای زیادی رد شده‌اند به سبب انضباط کاری، استعداد زیاد و علاقه‌مندی  به این گروه واردشده‌اند و در حال تألیف کتاب هستیم. کتاب اول در مورد درمان سرطان با استفاده از فناوری نانو هست که انشالله تا قبل از سال جدید چاپ خواهد شد. کتاب دوم نیز در ادامه کتاب اول و در مبحث بیماری‌ها، نانو و سرطان است. این کتب منحصربه‌فرد بوده و برای اولین بار در داخل کشور بچاپ می‌رسد.
درزمینهٔ فرهنگی هم در دانشکده در یک سال اخیر که ابلاغ معاونت دانشجویی  فرهنگی را دریافت کردم علیرغم  تنگناهای موجود توانسته‌ام  کارهایی انجام دهم ازجمله : 1- تشکیل کمیته راهبردی و فرهنگی، همدلی و هم‌زبانی از اعضای هیئت‌علمی دانشکده 2- تشکیل کمیته راهبردی فرهنگی دانشجویی متشکل از زیرگروه فرهنگ و نشاط ، علم و مهارت‌های اجتماعی 3- تشکیل زیرگروه‌های ورزش ، گاهنامه، کار دانشجویی، قرض‌الحسنه، پژوهش در فرهنگ و تدوین پروپوزال با عنوان  "ارزیابی نمود شاخص‌های اسلامی انسانی در جامعه دانشجویان دانشگاه و ارتباطان باکیفیت و موفقیت‌های زندگی" برگزاری نشست‌های آزاداندیشی که مقدمه‌ای بر کرسی‌های آزاداندیشی است  و روزهای سه‌شنبه از ساعت 15 تا 16:30 در دانشکده فناوری‌های نوین دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می‌شود. برگزاری کارگاه ویژه اعضای هیئت‌علمی با امتیاز فرهنگی  و همچنین برگزاری مسابقات، سمینارها، کارگاه‌ها، مراسم‌ها و بازدیدهای متعدد با موضوعات مذهبی و اجتماعی و برنامه‌های مشابه دیگر
.
نقش فرزندان شهدا و ایثار گران در انتقال ارزش‌های انقلاب و دفاع مقدس چیست؟
 
سؤال بسیار مهمی است. ابتدا می‌بایست این نکته را یادآوری کنیم که ایثارگری‌های انجام‌شده در انقلاب و نظام ما صد درصد ریشه دینی و ولایی دارد. انسان‌های متشرع شرع را دستورالعمل زندگی می‌دانند که توسط خالق هستی و از زبان پیامبر اکرم (ص) به همه انسان‌ها اهداشده است. دین دستورالعمل موفقیت و کامیابی در کلیه عرصه‌های زندگی است. اگر دین بر قلب ما و بر جامعه حاکم شود چون کیمیایی همه مس‌ها را به طلا تبدیل می‌کند. لذا خداوند متعال حکومت را دینی می‌خواهد یعنی نظامی که فقط از دستور و رهنمودهای او پیروی می‌کند پس اطاعت از حاکم حکومت دینی واجب است. در نظام ما بهترین سبک حکومت اسلامی یعنی نظامی که بر اساس مترقی ولایت‌فقیه بناشده است. اما متأسفانه می‌بینیم که در جامعه حتی برخی از دین‌داران ما هم این مفهوم را به‌طور کامل درک نکرده‌اند. ایثارگران نخبگانی هستند که این مفهوم را به نور الهی آن‌چنان پذیرفتند که بی‌مهابا سر و جان را فدای اطاعت از امر الهی که تجلی آن در امر ولی‌فقیه است کردند.
وظیفه فرزندان شهدا درک این مفهوم و شأن و منزلت آن و تخلق به این اخلاق در اندیشه و عمل است و تبدیل به الگوهایی واقعی و تأثیرگذار به‌ویژه بر روی جوانان عزیز ما هست که امروزه مظلومانه آماج تبلیغات ضد دینی انواع شبکه‌های اجتماعی قرار دارند.
مشکلات فرزندان شهدا چیست؟    
تنها مشکل فرزندان شهدا  محرومیت از حضور پدری است که در صورت حضور می‌توانست بهترین سرپرست و الگو برای ایشان باشد. این بزرگ‌ترین محرومیت است. خانواده‌ای که ستون خیمه خود را ازدست‌داده است. بیشترین مشکلات نیز متوجه فرزندانی است که وقتی متولد شدند سنشان در حدی نبوده که پدر را درک کنند. وقتی یک پدر با آن شخصیت کامل از میان جمع خانواده برای همیشه کوچ می‌کند مادر خانواده نیز آسیب می‌بیند و متأسفانه حتی بخش کمی از این محرومیت هم توسط متولیان امر جبران نشد.
چرا بعضی از فرزندان شهدا خودشان را در جامعه مخفی می‌کنند؟
از چند جنبه این موضوع قابل‌بررسی است : اول اینکه فرزندان شهدا آن‌هایی که پدر را ندیدند و درک نکردند باعظمت کاری که پدر کرده آشنا نیستند. اگر کسی عظمت کار جهاد باجان و مال درراه خدا را درک کند احساس عزت و افتخار تمام وجود او را برای همیشه فرا خواهد گرفت. کسانی که احساس عزت بالایی دارند با اعتمادبه‌نفس نیز خواهند بود. شاید یکی از دلایل اصلی مخفی شدنشان در جامعه، درک نکردن جایگاه رفیع پدرشان بوده است. دومین بحث نیز این است که مسئولین هم نتوانسته جایگاه رفیع شهدا را در جامعه جا بیندازد. اگر همه می‌دانستند که همه فرهنگ‌ها و دولت‌ها برای خانواده کسانی که در جنگ جان خود را فدا کرده‌اند امتیازاتی قائل شده‌اند و این امتیازات حق قانونی و مسلم ایشان است دیگر مواجه با برخورد طعنه‌آمیز دیگران در برخورداری از سهمیه نمی‌شدند. البته خانواده شهدا خودشان هیچ‌کدام چنین حقی برای خود قائل نیستند.
بین فرزندان شهدا و دیگران چه تفاوتی وجود دارد؟
فرزندان شهدا افرادی هستند که محرومیت بسیار زیادی کشیده‌اند وآن محرومیت و نداشتن یک تکیه‌گاه بزرگ بانام پدر است. البته فرزندان شهدا نقطه‌ای برای عزت و غرور دارند و آن پدرشان هست و نسبت به‌پاس داشت خون شهیدشان غیرت دارند و نسبت به اصول پایبندی بیشتری دارند و این به معنای این نیست که دیگران این‌چنین نیستند  ولی این پایبندی در بین فرزندان شهدا بیشتر است.
از اینکه فرزند شهید هستید چه احساسی دارید؟
احساس عزت و افتخار ، احساس می‌کنم اگر خودم هیچ‌چیزی ندارم (نه تقوا، نه علم نه فضیلت)، پدری داشتم که سرشار از فضیلت‌های اخلاقی و اعتقادی بوده است. فدا کردن جان درراه خدا نشانه اوج معرفت و ایمان به خداست هرچند که باید تلاش کنم راه پدرم را ادامه دهم .
خاطره‌ای از پدرتان برای ما تعریف کنید؟
پدرم فضیلت‌های اخلاقی بسیاری داشت، منظم و دقیق ، متواضع و مردم‌دوست بود. کسی را مثل ایشان در طول زندگی خود ندیده‌ام . همیشه صبح زود بیدار می‌شدند، نماز اول وقت را به‌جا می‌آوردند و شروع به ورزش می‌کردند، در همان عالم خواب‌وبیداری صدای دمبل زدنشان را می‌شنیدم، و صدای پوتین‌های سنگینی که هرروز صبح واکس‌زده می‌شدند هنوز در یادم هست.. فوق‌العاده نسبت به خویشان و بستگان مسئولیت‌پذیر بودند. وقتی پدرم شهید شدند از شهرستان‌های مختلف آمده بودند و داخل مسجد اصلاً جا نبود و تعداد ماشین هاو اتوبوس‌هایی که از شهرهای مختلف برای خاک‌سپاری  آمده بودخیلی زیاد بود .
یادم می‌آید که باغچه‌ای داشتیم یک‌بار که پدر داشتند سبزی تربچه می‌کاشتند ناگهان به فکر فرورفتند، گفتم پدر چه شده، جواب داد که خلقت خدا را ببین یک‌دانه‌ای بی‌جان و بدون شعور چگونه وقتی در دل خاک جا می‌گیرد و سیراب می‌شود به اذن خدا شعور می‌یابد و سبز می‌شود. آیا معجزه‌ای هم بالاتر از این هست؟!
برای من جالب این بود که بعد از مرگ پدرم خیلی‌ها آمدند و به من گفتند که خدا پدرت را رحمت کند و کارهای متعددی را که پدرم برایشان انجام داده بود بیان می‌کردند که انصافاً کمتر چنین کارهایی مشاهده می‌شود. اما هیچ‌کدام از اعضای خانواده از انجام آن‌ها اطلاع نداشتیم
 
تابه‌حال خواب پدر را دیده‌ای؟
خواب پدر را فراوان می‌بینم و هر وقت خواب ایشان را می‌بینم احساس می‌کنم که زنده است و همیشه هم در عالم خواب به ایشان می‌گویم شما که زنده‌اید پس چرا می‌گویند شهید شده‌اید بعد خیلی خوشحال می‌شوم که پدرم زنده است ولی وقتی‌که بیدار می‌شوم متأثر می‌شوم که نیست.
پدرتان چه خصایصی داشتند و چه خصلت‌هایی از ایشان را دوست داشتید داشته باشید؟
پدرم خیر ، متواضع، عاقل و خردمند بود. نامش علی بود و علی گونه زیست. ایشان آگاهی بالایی داشتند. راه درست را در هرلحظه تشخیص می‌دادند. بسیار شجاع و با اعتمادبه‌نفس بود. از 4، 5 سالگی کشاورزی می‌کرد و از 9 سالگی در تهران به فرد متدینی که حجره فرش‌فروشی داشتند سپرده می‌شود و در آنجا دور از خانواده مشغول به کار می‌شود. صاحب‌کار متوجه می‌شود که پدرم با سوخته‌های چوب‌کبریت بر روی دیوار حروف الفبا را می‌نویسد تشویق می‌شود تا ایشان را در مدرسه شبانه نام‌نویسی کند. آگاهی و تشخیص راه خوب از خوب‌تر به نظر من یک موهبت الهی است. تجسم اینکه چنین شخصیتی از دنیا برود برایم غیرممکن بود. علیرغم اینکه ده‌ها بار ایشان را به سمت جبهه بدرقه می‌کردیم ولی هرگز فکر نمی‌کردم
شهید شود
.  
به نظرتان پدر را شناخته‌اید؟


بله. با توجه به مطالبی که عرض کردم احساس می‌کنم پدر را در اندازه درک خودم شناخته‌ام. ولی پدرم هیچ‌گاه از کارهای نیکی که انجام می‌داد و سختی‌هایی که در زندگی کشیده بود سخنی نگفت. من او را در حد آنچه دیدم و از دوستان و بستگان شنیدم شناختم.

نقش ایثارگری در نسل سوم و چهارم چگونه می‌تواند ایفا شود، روش‌های پیشنهادی چیست؟
روش‌های پیشنهادی من،تحقیق کامل ، ارزیابی شاخص‌های دینی است. اول باید کار تحقیقی بر پایه درست انجام گیرد و بعد از بررسی شاخص‌ها ، راه‌حل ارائه گردد اگر به این شکل و بر پایه استدلال عمل شود نسل سوم و چهارم هم آن را می‌پذیرند و در گام بعدی به نظرم آموزش‌وپرورش نقش مهمی ایفا می‌کند، امیدواریم که بتوانیم انسان‌های قوی‌تری درزمینهٔ دین‌مداری تربیت کنیم.
 
عوامل پیشرفت شما چیست؟
احساس می‌کنم پیشرفت خیلی خاصی نداشته‌ام. 100% اعتقادم بر این است که دنیا محلی موقت است و 100%  چیزهایی که به دست می‌آوریم را باید بگذاریم و برویم تنها چیزی که به دردمان خواهد خورد عمل نیک و تقوا است و اگر بخواهیم بازنده نباشیم باید سعی کنیم در این دنیا مشغول نیکی و عمل صالح باشیم و اگر در زندگی با اخلاص رفتار کنیم خداوند نیز به زندگی ما برکت خواهد داد.
به‌روز بودن چه  تأثیری بر موفقیت‌های شما دارد؟
به‌روز بودن- آگاهی از جریانات و اتفاقاتی که در زمان حال اتفاق می‌افتد. تفاوت انسان‌ها در میزان آگاهی‌هاست. آگاهی در اثر آموزش و شنیدن اخبار و خواندن کتاب و.. به دست می‌آید اما آگاهی مهم‌تر، آگاهی است که بر قلب انسان وارد می‌شود و باعث می‌شود انسان بفهمد و درک کند که دنیا فانی و آخرت جاویدان است.
برای سلامتی روحی و جسمی چکار می‌کنید؟
مهم‌ترین کاری که شاید انجام دهم نماز اول وقت است و این‌که من نمازم را در مسجد می‌خوانم وقتی نماز اول وقت را می‌خوانم احساس شادابی روحی خاصی دارم.  برای سلامتی جسمی‌ام نیز ورزش می‌کنم. بیشتر هم پینگ‌پنگ بازی می‌کنم.
تأثیرگذارترین افراد زندگی‌تان ؟
بدون اغراق تأثیرگذارترین فرد زندگی‌ام پدرم بودند و در مرحله دوم دوستان بسیار خوبی که دارم.
بهترین دوران زندگی‌تان چه دورانی بوده است؟
هر چه آگاهی انسان بیشتر باشد بیشتر لذت می‌برد . احساس می‌کنم همین حالا دربهترین دوران زندگی‌ام هستم

حرف آخر؟
پدرم مطمئن بود که شهید می‌شود. سال گذشته یکی از هم‌رزمان پدرم بامن تماس گرفت  و بعد از سی سال از زمان شهادت پدرم به من گفت نوبت من بود که به جزیره مجنون بروم و باید جای خود را با پدر شماعوض می‌کردم و ایشان به مرخصی میامد ولی هر چه کردم ایشان قبول نکرد و گفت اینجا را عراق به‌شدت بمباران می‌کند من پسر بزرگ دارم ولی بچه‌های تو همه  خردسال‌اند بهترِ تو فعلاً پشت جبهه باشی ! دفعه بعد که تماس گرفتم که بروم گفتند علی شهید شد.
 جا دارد از مسئولین محترمی که تلاش می‌کنند این عظمت و این فرهنگ عجیب ایثار را حفظ کنند وزنده نگه‌دارند و همواره تلاش می‌کنند فرهنگ ایثار و شهادت را که زیرمجموعه‌ای از فرهنگ دین‌مداری . اطاعت از ولی امر است را به هر شکلی چه با مصاحبه ، راه‌اندازی نشریه ، اردو و غیره ترویج دهند به‌نوبه خود تشکر کنم..نوشته‌ای از ایثارگران دانشگاه علوم پزشکی تهران
http://issar.tums.ac.ir

نشانی این صفحه :
http://issar.tums.ac.ir/modules/news/article.php?storyid=1294