اقدامات پیشگیری از کرونا/ پاسخ به پرسش آیا غرغره کردن آب بانمک و یا سرکه از جدی شدن بیماری ویروس کرونا جلوگیری می‌کند

به علت ناشناخته بودن بیماری کووید ۱۹ و همه‌گیر شدن آن، ادعاهایی برای درمان و یا پیشگیری از این بیماری مطرح‌شده است. ازجمله این ادعاها استفاده از آب به همراه نمک و یا سرکه است. ادعاشده که این ویروس چند روز در گلو باقی می‌ماند و سپس علائم بیماری نمایان می‌شوند. به همین دلیل استفاده از آب گرم به همراه نمک و سرکه می‌تواند باعث خفیف‌تر شدن بیماری شود.

سال‌ها است که از این روش برای خوب شدن گلودرد و سرماخوردگی‌ها استفاده می‌شود. اما مدارک علمی مبنی بر اثربخش بودن آن در مقابل ویروس کرونا به دست نیامد. همچنین بر اساس یافته‌ها‌ی علمی در دسترس، ادعای باقی‌مانده این ویروس در گلو و بینی نیز صحیح به نظر نمی‌رسد و احتمالاً این موضوع بر مبنای دوره نهفتگی ویروس در بدن (در دوره نهفتگی ممکن است فرد علامتی نداشته باشد اما می‌تواند ویروس را به دیگران انتقال دهد) بیان‌شده و ناشی از درک نادرست از دوره نهفتگی ویروس است. سازمان بهداشت جهانی در این زمینه بیان کرده است که استفاده از آب‌نمک برای شستن بینی مبنای علمی ندارد و استفاده از آن، فقط برای تسریع روند بهبودی از سرماخوردگی معمولی در برخی مقالات دیده‌شده است. بر اساس اعلام یکی از بیمارستان‌های ووهان چین، توصیه‌شده مردم به این روش اعتماد نکنند.

با توجه به رد این ادعا توسط منابع موثق علمی، به نظر می‌رسد این‌گونه توصیه‌ها باعث می‌شود مردم از رعایت بهداشت فردی به دلیل ساده انگاشتن این بیماری فاصله بگیرند و کنترل بیماری دشوارتر شود. ازاین‌رو توصیه می‌شود به روش‌های اثبات‌شده‌ی علمی همچون شستن دست‌ها، ضدعفونی کردن و حفظ فاصله با افراد مشکوک اعتماد و عمل کنید.

 

 

mahdavifar

Next Post

چ آوریل 8 , 2020

آمار بازدید

وب ساز : منصور سرلک
Call Now Buttonمشاوره تلفنی کرونا